Pyrzycka Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza

dodano: 03-03-2017

Pyrzycka Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na wystawę upamiętniającą 72. rocznicę zakończenia walk o Pyrzyce. Wystawa przedstawia historię tych walk w bardzo dużym skrócie, niemniej walorem są fotografie przedstawiające mieszkańców i nasze miasto w tym trudnym czasie.

Przez ponad miesiąc 1945 r. trwały walki o miasto zamienione przez Niemców w twierdzę broniącą dostępu na przedpola Szczecina. 1 lutego 1945 r. 33. Zmotoryzowana Brygada Strzelców
z 9. Korpusu Pancernego wraz z 50. Brygadą Czołgów atakuje Pyrzyce. Walki toczą się w okolicach byłej gazowni przy ul. Lipiańskiej. Ostrzał artyleryjski trwa przez całe dnie. Walki trwają wzdłuż ul. Lipiańskiej.

Ludność cywilna chroni się w piwnicach. Przy Bramie Bańskiej powstaje barykada.

XIII-wieczne mury miejskie skutecznie bronią miasta, które Rosjanie opasują pierścieniem około 13 lutego, nie mogąc przebić się przez obronę Niemców wewnątrz miasta. Dopiero 2 marca ok. 5 rano wysadzono fragment murów przy zbiegu ulic Zabytkowej i Szkolnej, co umożliwiło wjazd czołgów i ciężkiego sprzętu do centrum miasta. Centrum zamienione zostało w sterty gruzów. Ruiny czternastego wieku otaczały ruiny dwudziestego wieku. Miasto zdobyły 2 marca oddziały 47 Armii Radzieckiej gen. Pierchorowicza. Z powodu zniszczeń siedzibę powiatu już latem 1945 przeniesiono do Lipian. Powróciła od 1950 r. po odgruzowaniu i pierwszej fazie odbudowy.

Wystawa znajduje się w holu Urzędu Miejskiego na I piętrze.