72 Rocznica Zakończenia Walk o Pyrzyce

dodano: 10-03-2017

2 marca 2017 roku minęła 72. rocznica zakończenia walk o Pyrzyce. Dzień ten dla mieszkańców Pyrzyc jest dniem szczególnym, ponieważ tego dnia otworzyła się nowa, polska karta w historii naszego miasta. W wyniku miesięcznych walk miasto zamieniło się w zgliszcza i gruzy.

Jak co roku pod Pomnikiem Pamięci zebrali się mieszkańcy Pyrzyc – delegacje władz samorządowych, stowarzyszeń, służb mundurowych, szkół, przedszkoli oraz instytucji samorządowych aby złożyć wiązanki kwiatów jako wyraz pamięci i hołdu dla wszystkich, którzy w walce o nasze miasto ponieśli największą ofiarę.

Artystyczną oprawę tegorocznej uroczystości zapewnili uczniowie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego pod opieką Marty Dolnej. To młodzież właśnie zapewniła nas, że „Czas leczy rany. Przyszły pogodne dni i smutek rozpłynął się w pracy. Dawni wrogowie podali sobie ręce, aby żyć dalej w pokoju. Zapominamy o tym, co nas dzieliło. Zapomnimy dla was, dla przyszłych pokoleń, aby mogły marzyć, śnić i pracować w pokoju.

Jednak wciąż trwa pamięć o tych, których nie ma! (…). Chcemy i musimy pamiętać o tych, którzy ginęli masowo i bezimiennie. Którzy nie maja swoich pomników ani cmentarzy, gdzie wdzięczni potomkowie palą świece pamięci. Którym dana jest tylko pamięć przyrody, tylko drzewa pamiętają, tylko niebo płacze nad ich losem tragicznym”.

PBP