Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

PYRZYCKIE DNI OLIMPIJCZYKA

dodano: 09-04-2019

Od wielu lat decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego miesiąc  kwiecień poświęcony jest olimpijczykom i olimpizmowi dla upamiętnienia pierwszych igrzysk olimpijskich ery nowożytnej, które w kwietniu 1896 roku odbyły się w Atenach.

PYRZYCKIE  DNI  OLIMPIJCZYKA
   W  Polsce Dni Olimpijczyka po raz pierwszy odbyły się w kwietniu 1964 roku. Ich organizatorem był Centralny Klub Olimpijczyka działający przy PKOl. Za jego przykładem
w latach następnych lokalne kluby olimpijczyka zaczęły organizować takie uroczystości w  swoich
 środowiskach. W roku 1966 po raz pierwszy odbyły się one w Szczecinie a 10 lat później, 24 kwietnia 1976, w Pyrzycach z inicjatywy Ośrodka Sportu i Rekreacji i Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka.
   Od tego czasu Pyrzyckie Dni Olimpijczyka odbywają się nieprzerwanie co roku.
   Pyrzyce od wielu lat są liczącym się ośrodkiem na mapie polskiego ruchu olimpijskiego.
Warto przypomnieć, że w kwietniu  roku 2016 w ramach 52. Centralnych Dni Olimpijczyka -Ziemia Pyrzycka 2016 wiele imprez propagujących olimpizm odbyło się w Pyrzycach, Pzelewicach, Baniach, Barlinku i Myśliborzu a główne uroczystości z udziałem prezesa PKOl
 i 52 olimpijczyków w Lipianach.
   W tym roku w dniach 4 i 5 kwietnia Pyrzyckie Dni Olimpijczyka odbyły się już po raz 44.

   KONKURS WIEDZY OLIMPIJSKIEJ
   Odbył się 4 kwietnia w Starostwie Powiatowym. Jego współorganizatorami byli Powiatowy Ośrodek  Międzyszkolny Ośrodek Sportowy i Pyrzycki Klub Olimpijczyka przy organizacyjnej pomocy Starostwa.
   43 uczestników konkursu wyłonionych w szkolnych eliminacjach i kilkunastu ich nauczycieli wf ze szkół powiatu pyrzyckiego powitał starosta Stanisław Stępień. Poziom konkursu był wysoki. Bo uczestnicy finałów odpowiadali bezbłędnie na wszystkie pytania i trzeba było kilkunastu dodatkowych pytań, by wyłonić zwycięzców. Autorem pytań był dyrektor PMOS i prezes PyKOl
Piotr Olech. Konkurs prowadził jego zastępca Józef Czaboćko. Odpowiedzi oceniało jury w składzie: dr Maria Ziarkowska (przewodnicząca), Izabela i Jerzy Goclikowie i Kamila Migdał ( sekretarz).
Wyniki konkursu: szkoły ponadgimnazjalne- 1. Krystian Blus (ZS nr 2 CKU) 2. Wiktoria
Godyń  3. Kacper Sitarski (oboje ZS nr 1).  szkoły podstawowe i gimnazja- 1.Oliwia Ręk
(SP Pyrzyce)  2. Alicja  Bochan – Bochanowicz ( Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej) 3. Marta Majkut (SP Brzesko).
   Laureatów do konkursu przygotowali ich nauczyciele: Grzegorz Młynarski (ZSCKU), Dariusz Gąsławski (ZS 1), Danuta Kużnicka (Pyrzyce), Łukasz Mularczyk (Przelewice) i Wojciech Zalewski (Brzesko).

   SPOTKANIE Z URSZULĄ KIELAN
   Urszula Kielan – Krajewska, wielokrotna rekordzistka i mistrzyni Polski w skoku wzwyż, pierwsza Polka która pokonała 190 cm i wicemistrzyni olimpijska, już po raz trzeci gościła w Pyrzycach. Wieczorem 4 kwietnia spotkała się z byłymi pyrzyckimi lekkoatletami w hotelu
Salvador.
   W  spotkaniu udział wzięli: Danuta Kuźnicka (Graczyk), przed laty wszechstronna lekkoatletka, czołowa zawodniczka w skoku w dal w województwie i Zrzeszeniu LZS, dziś nauczycielka pyrzyckiego gimnazjum, inicjatorka „Skoku w dal przy muzyce” ,Barbara Sokołowska (Mocarska), w połowie lat siedemdziesiątych jedna z najlepszych sprinterek w naszym województwie, Zbigniew
Jabłoński, medalista Ogólnopolskich Igrzysk LZS w skoku wzwyż i biegu na 110 m przez płotki oraz byli ich trenerzy, Izabela i Jerzy Goclikowie. Izabela jako zawodniczka Orkanu Poznań była niegdyś mistrzynią Wielkopolski w skoku wzwyż, doskonale tez biegała przez płotki.
   W spotkaniu uczestniczył też wiceburmistrz Pyrzyc Robert Betyna, wielki przyjaciel sportu.

Przez wiele lat był zawodnikiem piłkarskiej drużyny LZS Gryf Nowielin, dziś jest przewodniczącym Powiatowego Zrzeszenia LZS i członkiem jego władz wojewódzkich.
   Spotkanie było świetna okazją do wspomnień i refleksji a także o dyskusji o współczesnym sporcie, tym wyczynowym i tym amatorskim. Dowiedzieliśmy się, że pani Urszula wciąż biega
i skacze na zawodach weteranów i wciąż odnosi sukcesy. Kibicuje też najmłodszemu z trójki swoich synów, Rafałowi Krajewskiemu, który jest czołowym polskim zapaśnikiem w stylu klasycznym i członkiem olimpijskiej kadry na igrzyska w Tokio. Mama mocno trzyma za niego kciuki.

   GALA OLIMPIJSKA
   Odbyła się w piątek 5 kwietnia w Szkole Podstawowej przy ul. Rejtana pod patronatem burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej i starosty pyrzyckiego Stanisława Stępnia, którzy wspólnie otworzyli
44.    Pyrzyckie Dni Olimpijczyka.
   Dyrektor szkoły Ireneusz Szymański i jego nauczyciele i pracownicy dołożyli wiele starań, by była to impreza udana. Gośćmi honorowymi była czwórka olimpijczyków: lekkoatletka Urszula Kielan (Moskwa 1980),  kolarz Wojciech Matusiak (Meksyk 1968 i Montreal 1976), bokser Krzysztof Pierwieniecki  (Monachium 1972) i wioślarka Róża Data – Ptak (Montreal 1976).
Polską Akademię Olimpijską PKOl reprezentowała dr hab. Renata Urban, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, prodziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia.
   Był też prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, niezawodny Stanisław Kopeć i członkowie jej zarządu, Jerzy Goclik i Kazimierz Lipiński. Samorządy powiatu i gmin reprezentowali przewodniczący Rady Miejskiej Pyrzyc Mariusz Majak, członek Zarządu Powiatu Marek Kibała i wójt Bielic Iwona Jolanta Kochel.
   Przy dźwiękach hymnu olimpijskiego siatkarze LMKS Espadon-Żak wnieśli flagę olimpijską, Marcel Wszoła zapalił znicz olimpijski a Oliwia Ręk odczytała Apel Olimpijski PKOl.
Olimpijczycy wręczyli 21 pierwszych i drugich kółek olimpijskich siatkarzom Żaka oraz zapaśnikom Husarii Kozielice i Spartakusa .
   Coroczne wyróżnienia Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka otrzymali: długoletni nauczyciel wf w gminie Kozielice Piotr Klapenda (Nagroda Fair Play) i zapaśniczka Husarii, mistrzyni Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Amelia Kuraszewska (Nadzieja Olimpijska).
   Była też nagroda jubileuszowa. Prezes Zarządu Wojewódzkiego SZS Marcin Kuduk wręczył ją Józefowi Czaboćce za 50 lat pracy nauczycielskiej i trenerskiej dla sportu szkolnego. Pan Józef, wiceprezes Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka, był autorem scenariusza imprezy i z mikrofonem w ręku skutecznie czuwał nad jej sprawnym przebiegiem.
Imprezę uświetniły pokazy gimnastyki artystycznej w wykonaniu dziewcząt, przygotowane przez
nauczycielki wf Zofię Kusz i Danutę Kuźnicką.

   SPOTKANIE Z OLIMPIJCZYKAMI
   Bezpośrednio po zakończonej gali olimpijczycy spotkali się z dziećmi i młodzieżą szkoły.
Spotkanie ze swadą  i pełną znajomością tematu poprowadził Józef Czaboćko. Z dużym poczuciem humoru przedstawił bohaterów spotkania, którzy znakomicie dostosowali się do tej konwencji.
Byliśmy zdumieni aktywnością słuchaczy, którzy zasypali gości pytaniami, często nieoczekiwanymi. Najaktywniejsze były dziewczęta. Goście szczerze i serdecznie odpowiadali na wszystkie pytania, także na te czasem kłopotliwe. Były one często kwitowane salwami śmiechu lub burzliwymi oklaskami.
   Największym powodzeniem widowni cieszył się nasz mistrz boksu, Krzysztof Pierwieniecki, do którego kierowano najwięcej pytań.
   Tak udanego spotkania młodych ludzi z mistrzami sportu  dawno już nie widziałem, co odnotowałem z wielką satysfakcją. Brawa dla organizatorów.

   SKOK WZWYŻ PRZY MUZYCE
   Podobnie jak w ubiegłym roku, ostatnim wydarzeniem 44. Pyrzyckich Dni Olimpijczyka był  „Skok wzwyż przy muzyce”.Za sprawą Danuty Kuźnickiej odbywa się ona już od ponad dwudziestu lat. Były lata, kiedy spotykali się tu czołowi skoczkowie województwa. Jeden z nich, Michał Bieniek z Hermesa Gryfino, został olimpijczykiem z rekordem życiowym 2.36 m.
   Rekordy uzyskane w szkolnej hali to 162 cm dziewcząt (Karolina Sarba z Kozielic)
i 200 cm chłopców (Tomasz Weczera z Dębna). Obserwatorami konkursu byli m. in. mistrz olimpijski Jacek Wszoła i wiceprezes PKOl Ryszard Stadniuk.
   Tegoroczny konkurs , którego organizacją zajęły się Danusia  Kuźnicka i Zosia Kusz  przy życzliwej pomocy Antoniego Zienkiewicza i jego chłopców, był raczej zabawą dla młodych dziewcząt i chłopców, którzy na dwóch skoczniach walczyli o rekordy życiowe. Ich zmagania obserwowała olimpijska wicemistrzyni i była rekordzistka Polski Urszula Kielan.
   A z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali
Magdalena Wszoła (135 cm) i Dawid Wawrzycki (165 cm).

 



Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

Rozlicz PIT w Pyrzycach
Rozliczenie PIT online w PITax.pl jest dostępne dzięki projektowi „Wspieraj lokalnie” przygotowanemu przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych oraz PITax.pl Łatwe podatki.

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia