Uchwała Antysmogowa dla województwa zachodniopomorskiego

dodano: 12-01-2024

W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do Urzędu Miejskiego w Pyrzycach przypominamy, iż od 2018 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego obowiązuje Uchwała Antysmogowa.

CZEGO DOTYCZY UCHWAŁA ANTYSMOGOWA?
Uchwała nr XXXV/540/18 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 26 września 2018 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa zachodniopomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

KOGO DOTYCZY?
Uchwała dotyczy wszystkich użytkowników instalacji o mocy poniżej 1MW, w których następuje spalanie paliw stałych, tj. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, samorządy oraz podmioty działające na jego terenie.
Ograniczeniami i zakazami objęto w szczególności następujące instalacje:
  • kotły centralnego ogrzewania
  • ogrzewacze pomieszczeń (w tym: kominki, kozy, piece kaflowe)
Na terenie województwa zachodniopomorskiego dopuszczone będzie eksploatowanie instalacji na paliwo stałe spełniające minimalny standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości sprawności cieplnej oraz granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN 303-5:2012.

CZYM NIE MOŻNA PALIĆ?
Zakazane jest palenie w piecach:
  • mułem węglowym;
  • miałem;
  • węglem brunatnym i paliwami z niego produkowanymi;
  • niesezonowanym drewnem;
  • flotokoncentratem węglowym.

PAMIĘTAJ
Przy zakupie opału masz prawo żądać od sprzedawcy certyfikatu jakości paliwa. Sprawdź czy wartość parametrów zakupionego paliwa jest zgodna z zapisami uchwały antysmogowej. Każdy sprzedawca ma obowiązek wydać świadectwo jakości węgla.

WAŻNE TERMINY
  • Do końca 2023 roku – należało wymienić tzw. KOPCIUCHY – czyli stare pozaklasowe piece centralnego ogrzewania na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy: PN-EN 303-5:2012
  • Do końca 2027 roku – należy wymienić kotły i piece na węgiel i drewno spełniające podstawowe wymagania emisyjne – klasy 3 lub 4 PN-EN 303-5:2012.

POMOC FINANSOWA
Na wymianę kotłów można otrzymać dofinansowanie do wymiany kotłów i pieców
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
  • właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze (wnioski o dofinansowanie można składać do 31.12.2027 roku).
  • właściciele domów wielorodzinnych mogą skorzystać z dofinansowania w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie.
POMOC W ZŁOŻENIU WNIOSKÓW
  • Wnioski o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach Programu Czyste Powietrze można złożyć w siedzibie Urzędu Miejskiego, Plac Ratuszowy 1, 74-200 Pyrzyce w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod numerem telefonu: 91 39 70 327 w godzinach pracy urzędu.
  • Informacje dotyczące Programu Ciepłe Mieszkanie można uzyskać w siedzibie Urzędu Miejskiego, Plac Ratuszowy 1, 74-200 Pyrzyce w pok. nr 259 (II piętro) w godzinach pracy urzędu.

Link do Uchwały Antysmogowej:

Burmistrz Pyrzyc
(-) Marzena Podzińska