Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 21 - 27 kwietnia

dodano: 20-04-2012

    Europejski Tydzień Szczepień został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W tym roku obchodzimy 7 rocznicę Tygodnia pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Szczep”, której celem jest zwiększenie liczby szczepień, ze szczególnym uwzględnieniem grupy ryzyka, do których trudno dotrzeć oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się szczepieniom.

Rodzaje szczepień
W Polsce rozróżniamy szczepienia obowiązkowe (bezpłatne), do których należą szczepienia przeciw wzw B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Haemophilus influenzae typu B, odrze, śwince, różyczce, a także obejmujące grupy ryzyka przeciwko ospie wietrznej, pneumokokom, meningokokom oraz zalecane (płatne) tj. przeciw wzw typu A, rotawirusom, pneumokokom, meningokokom, kleszczowemu zapaleniu mózgu, cholerze, wściekliźnie, żółtej gorączce, ludzkiemu wirusowi brodawczaka.

Rola szczepień
    Obowiązkowe szczepienia ochronne są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne, dzięki ich zastosowaniu udało się całkowicie wyeliminować bądź ograniczyć zapadalność na niektóre choroby np. dur wysypkowy, błonica. Zatem odgrywają ogromną rolę zdrowotną i społeczną poprzez zmniejszenie umieralności oraz wzrost liczby ludności.

Korzyści wypływające ze szczepień
    Korzyści jakie wynikają z zaszczepienia się to m.in. zapobieganie i zwalczanie chorób, łagodny ich przebieg oraz ochrona przed powikłaniami i kalectwem. Dzięki szczepionkom nie chorujemy, a co za tym idzie nie wydajemy pieniędzy na leki, nie przebywamy na zwolnieniach lekarskich, dzieci nie opuszczają lekcji w szkole, nie dochodzi do przenoszenia choroby.

Obowiązek szczepień ochronnych
    Obowiązek szczepień przeciw wybranym chorobom zakaźnym mówi ustawa z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która zobowiązuje osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18-tego r.ż. odpowiedzialność za wypełnienie tego obowiązku ponosi osoba sprawująca nad tą osobą pieczę.

Szczegółowych informacji można uzyskać na stronie www.szczepienia.pl/Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia