Honorowy Obywatel

dodano: 23-04-2012

Nadanie Honorowego Obywatela Pyrzyc Księdzu TOMASZOWI KOSZYKOWI

19 kwietnia 2012 roku w pyrzyckim ratuszu Radni Rady Miejskiej w Pyrzycach, Uchwałą Nr XVII/205/11 z dnia 29 grudnia 2011r.

tytuł Honorowego Obywatela Pyrzyc

w uznaniu zasług dla Gminy Pyrzyce za:
- wyjątkową i pełną zaangażowania pracę duszpasterską na rzecz społeczności Gminy Pyrzyce
- szczególną dbałość o zabytki sakralne, o ich odbudowę i renowację

nadali
Księdzu Tomaszowi Koszykowi
– proboszczowi parafii pw. Św. Stanisława BM w Kozielicach

Akt Nadania Honorowego Obywatela oraz wręczenia odznaki dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Pyrzycach Ryszard Grzesiak wraz z Panią Wiceburmistrz Marzeną Podzińską.

Na uroczystość przybyli m. in. ks. kan. dr Sławomir Zyga – Kanclerz Kurii Metropolitarnej Szczecińsko – Kamieńskiej, delegaci ks. Tomasza Sielickiego Przełożonego Generalnego ks. Andrzej Orczykowski - Sekretarz Generalny Towarzystwa Chrystusowego i ks. Andrzej Szczepaniak - Asystent Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. dziekan Waldemar Gasztkowski – proboszcz parafii św. Kazimierza w Policach Honorowy Obywatel Gminy Pyrzyce, ks. dziekan Leszek Konieczny – proboszcz parafii pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach, ks. dziekan Robert Gołębiowski – proboszcz parafii w Baniach, ks. Krzysztof Rytwiński – proboszcz parafii w Dobrzanach, ks. Józef Dudziak – proboszcz parafii w Tetyniu oraz starosta pyrzycki – Wiktor Tołoczko, wójt Kozielic – Edward Kiciński, przewodniczący Rady Gminy Kozielice - Robert Sójka, przewodniczący  Rady Powiatu Pyrzyckiego – Wojciech Kuźmiński, sołtys Sołectwa Kozielice – Jan Adamski, Dyrektor Zespołu Szkół w Kozielicach – Beata Rejmer, radni Rady Miejskiej w Pyrzycach, lokalne media, pracownicy Urzędu Miejskiego.

Uroczystość była wyjątkowa, bo też wyjątkowy jest ksiądz Tomasz Koszyk, który powiedział: „moja mama świętej pamięci zawsze mówiła – on i do tańca i do różańca”. Ksiądz Tomasz w czasie pracy jako proboszcz pyrzyckiej parafii odbudował wraz z parafianami kościół pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach – zabytkowy obiekt sakralny, pozostający w ruinie zostaje przywrócony społeczności pyrzyckiej. Doprowadził również do wybudowania kościoła filialnego w miejscowości Obojno, później odbudował kościół w Łozicach.
    Ksiądz Tomasz był bardzo wzruszony i dziękował wszystkim za ten zaszczyt. To już 13. tego typu tytuł nadany w Pyrzycach. Na zakończenie, po otrzymaniu wielkiego tortu od wójta Kozielic Edwarda Kicińskiego w asyście przewodniczącego Rady Gminy Kozielice Roberta Sójki , Honorowy Obywatel powiedział: „ dziękując jeszcze raz wszystkim, powiem tak po góralsku … tysz prawda”.