Budowa ścieżki rowerowej Pyrzyce - Brzesko

dodano: 23-02-2015

Nowa ścieżka rowerowa, która powstała na odcinku od ulicy Ciepłowniczej w Pyrzycach do granic miasta w miejscowości Brzesko, połączy obie miejscowości. Projekt realizowany był w ramach Osi 5. Turystyka, Kultura i Rewitalizacja, Działanie 5.3 Ścieżki rowerowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.

Uroczyste podpisanie umowy, z udziałem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza na realizację inwestycji odbyło się 9 września 2013 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Pyrzycach.

Zgodnie z podpisaną umową z Urzędem Marszałkowskim całkowity koszt projektu po przeprowadzonych przetargach wyniósł 3 485 137,71 złotych, w tym koszty kwalifikowalne 3 341 369,92 zł, a dofinansowanie ze środków RPO WZ na lata 2007-2013 to 2 506 027,44 złotych.

Dzięki unijnemu wsparciu powstała ścieżka rowerowa na istniejącym nasypie po rozebranej linii kolei jednotorowej. Początek trasy znajduje się na skrzyżowaniu z ulicą Ciepłowniczą w Pyrzycach. Koniec trasy, której długość to blisko 9 kilometrów, wyznaczony została w obrębie Brzeska. Inwestycja jest kolejnym etapem zrealizowanego już projektu tj. ścieżki rowerowej, której trasa przebiegała od ulicy Stargardzkiej do ulicy Ciepłowniczej w Pyrzycach.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników zamontowano znaki pionowe oraz znaki poziome. Na ulicy Ciepłowniczej w Pyrzycach oraz w Mechowie, Letninie i Brzesku, ustawione zostały 4 stojaki dziesięcino stanowiskowe na rowery, posadzone zostały żywopłoty na odcinku miejskim, oraz zamontowane zostały poręcze stalowe oddzielające użytkowników ścieżki od drogi.

Wykonawcą zadania była Firma MALDROBUD z siedzibą w Myśliborzu, która w ramach przeprowadzonej procedury przetargowej, która odbyła się w dniu 21.10.2013r złożyła najkorzystniejszą ofertę na kwotę 3.343.986,30 zł. Nadzór nad budową prowadził inspektor Ryszard Gronkowski. Roboty inwestycyjne zakończyły się na początku czerwca 2014 r.