Rekultywacja Stawu Złotej Rybki

dodano: 23-02-2015

Parku Bürgerpark znajdujący się w miejscowości Pyrzyce w pobliżu ulicy Górnej i Sikorskiego, nieopodal kościoła poaugustiańskiego i południowo-wschodniej ściany murów obronnych, stał się miejscem zapomnianym i zaniedbanym. Po licznych prośbach mieszkańców Gmina Pyrzyce przystąpiła do działań mających na celu przeciwdziałaniu nieodwracalnej degradacji terenu.

Głównym założeniem prac jest wykorzystanie potencjału miejsca przez podniesienie jego walorów estetycznych i funkcjonalnych, poprawę warunków rekreacji oraz adaptacji parku w taki sposób, aby spełniał on oczekiwania mieszkańców miasta i stał się miejscem gdzie można miło spędzić czas.

Gmina Pyrzyce złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego za pośrednictwem Stowarzyszenia SIEJA na dofinansowanie zadania pt.: „Przywrócenie świetności dawnego Bürgerpark parku poprzez rekultywację Stawu Złotej Rybki”. Dzięki temu operacja współfinansowana została przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

Zadanie obejmowało oczyszczenie wód stawu oraz nasadzenie roślin stawowych, montaż małej architektury w postaci ogrodzenia oraz ławek parkowych wokół zrekultywowanego stawu. Przedmiotowy staw znajduję się w centralnej części parku. Wokół stawu rosną stare drzewa, których konary w wyniku złamania leżą zatopione w wodzie. Celem zadania była poprawa jakości środowiska, poprzez oczyszczenie z odpadów zalegających w stawie ( np.: butelki szklane, plastikowe, odpady niebezpieczne np. opony) Jednym ze sposobów na polepszenie stanu zdegradowanego stawu jest rekultywacja tj. przywrócenie poprzednich funkcji stawu oraz cech fizycznych, chemicznych i biologicznych zbliżonych do naturalnych.

Wykonanie wszystkich prac przywróciło świetności obszaru, a także poprawę estetyki krajobrazu parku. Projekt odpowiada na potrzeby kształtowania świadomości ekologicznej społeczeństw, a także na zapotrzebowanie mieszkańców Gminy Pyrzyce na czyste i bezpieczne miejsce odpoczynku i rekreacji, oraz pozytywnie wpłynie na rozwój funkcji turystycznej Miasta i Gminy Pyrzyce.

Całkowity koszt rekultywacji stawu Złotej Rybki wyniósł 25 149,67 zł.

Wykonawcą prac była firma NURPOL Prace Podwodne i Hydrotechniczne Pola Anna Śmiejkowska Swochowo 14a 74-202 Bielice, która został wyłoniony w drodze przetargu po złożeniu najkorzystniejszej oferty.