Uroczyste obchody 67. rocznicy zakończenia II wojny światowej

dodano: 11-05-2012

67 lat temu, 8 maja 1945 roku, świat obiegła radosna wiadomość, że wojna w Europie zakończyła się zwycięstwem sprzymierzonych narodów nad faszyzmem.

W Pyrzycach 8 maja uroczyste obchody 67. rocznicy zakończenia II wojny światowej rozpoczęły się pochodem pocztów sztandarowych z Placu Ratuszowego pod Pomnik Pamięci przy Placu Wolności. Tam delegacje władz samorządowych gminnych i powiatowych, kombatanci, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele firm i instytucji, pracownicy jednostek gminnych, nauczyciele, młodzież i dzieci szkół i przedszkoli uczcili pamięć bohaterów i ofiar wojny, składając wiązanki kwiatów. Wcześniej, po sygnale syren i odegraniu hymnu RP, uczennice Szkoły Podstawowej w Mielęcinie: Aleksandra Wodzińska, Jagoda Wodzińska i Roksana Wiecha zaprezentowały wiersze: Tadeusza Chudego „Pieśń o ojczyźnie”, Władysława Broniewskiego „Żołnierz Polski” oraz Tadeusza Kubiaka „Grób nieznanego żołnierza”. Mowę okolicznościową wygłosił Burmistrz Pyrzyc – Jerzy Marek Olech, który wspomniał o wydarzeniach sprzed 67 lat i o tych, którzy ofiarą życia, krwi i wojennych cierpień okupili zwycięstwo. Ze względu na szacunek dla nich oraz dla wszystkich, którzy przeżyli tamte tragiczne wydarzenia, nie możemy zapominać o przeszłości, ale jednocześnie należy pamiętać o przyszłości. Dzięki nim żyjemy dzisiaj w niepodległej Ojczyźnie. Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ponieśliśmy wielkie ofiary i naszym obowiązkiem jest pamięć o nich.
      Swoje refleksje związane z uroczystością przedstawili również Starosta Pyrzycki Wiktor Tołoczko, Prezes Związku Kombatantów Polskich RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Pyrzycach Leszek Kowalski oraz Kombatant, członek Związku Witold Żabski.
      Po uroczystości przy Pomniku Pamięci burmistrz zaprosił kombatantów do Pyrzyckiego Domu Kultury na okolicznościowe spotkanie.

Monika Wrzosek