I FORUM SOŁTYÓW w Pyrzycach ZORGANIZOWANE PRZEZ LGD ZIEMIA PYRZYCKA I LGD POWIAT ŚWIDWIŃSKI

dodano: 13-06-2012

Ponad 60 sołtysów z powiatów pyrzyckiego, świdwińskiego i kamieńskiego uczestniczyło w  Forum Sołtysów zorganizowanym 30 maja 2012 r, dzięki zaangażowaniu i współpracy dwóch Lokalnych Grup Działania Ziemia Pyrzycka i Powiat Świdwiński.

Głównym tematem spotkania była „Rola i znaczenie sołtysów w środowisku wiejskim, fundusz sołecki oraz organizacje pozarządowe”. Uroczystego otwarcia forum dokonali;  Grzegorz Brochocki -prezes LGD Ziemia Pyrzycka, Iwona Piotrowicz-wiceprezeska LGD Powiatu Świdwińskiego, Jerzy Marek Olech –burmistrz Pyrzyc.
  Jerzy Marek Olech –burmistrz Pyrzyc oraz  Sławomir Koruc - zastępca Wójta Gminy Brzeżno w panelu dyskusyjnym przybliżyli  sołtysom informacje dotyczące realizacji funduszu sołeckiego w praktyce oraz uwagi pokontrolne z RIO.
O ważnej roli sołtysów i sołectw mówili także zaproszeni liderzy  ks. Piotr Twaróg  oraz sołtys Giżyna Krzysztof Oszczyk . Ks. Piotr Twaróg zaprosił wszystkich sołtysów do Kołbacza na  Pielgrzymkę Sołtysów  organizowaną w  wspólnie z  Urzędem  Marszałkowski woj. zachodniopomorskiego .
Swoją wiedzą z zebranymi podzieliła  się również przybyły na forum Wójt Gminy Warnice Anna Hackiewicz Gębska . Grzegorz Brochocki –prezes LGD Ziemia Pyrzycka wielokrotnie podkreślił ogromną rolę sołtysów- ,, Sołtys jest najbardziej naturalnym liderem lokalnym, od niego zależy kształtowanie ambicji, aspiracji i aktywność mieszkańców.”
        Po zakończonych panelach dyskusyjnych  odbyła się wycieczka studyjna do sołectw Rzepnowo, Brzesko, Pomietów oraz Dolic gdzie sołtysi mogli wymienić się swoimi doświadczeniami oraz sposobami wykorzystania funduszy unijnych .
W spotkaniu  wzięły udział również zaprzyjaźnione zespoły muzyczne z terenów wiejskich –Biesiada  z Warnic, Złota jesień z Dolic oraz zespół Jutrzenka z Przelewic
 Organizatorzy dziękują  wszystkim sołtysom za udział w forum, a  pracownikom UM w Pyrzycach i GCIiP w Dolicach za pomoc w organizacji tak dużego przedsięwzięcia .

Agnieszka Odachowska