XXXIII SPOTKANIE Z FOLKLOREM

dodano: 05-07-2012

To już XXXIII spotkanie z pyrzyckim folklorem. Po mszy św., która odbyła się w Kościele p.w. NMP rozpoczął się koncert, w którym wystąpiły zespoły: ZPiT ,,Pyrzyce”, RZŚ ,,Jaworek”, RZŚ ,,Kresowianka”, ZŚ ,,Wrzos”, ZŚ ,,Pyrzyczanka”, Zespół Kameralny ,,Adagio”, KL ,,Pyrzyczanie” oraz Kapela Góralska ,,Bukowiańskie Wierchy”.

Miejscem festiwalu był park im. Mariana Matysiaka. Oficjalne otwarcie rozpoczęło się o godzinie 18.00 przez Burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha i Dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury Annę Łuszczyk, którzy przywitali wszystkich gości i życzyli udanej zabawy. Po tych słowach został przekazany symboliczny klucz do bram miasta, na czas trwania folkloru.
Trzeci dzień festiwalu był dniem poświęconym kulturze romskiej. Można było przyjrzeć się z bliska cygańskim taborom umieszczonym tuż przy scenie, skosztować potraw, poznać przyszłość oraz podziwiać przepiękne, kolorowe cygańskie stroje. Wieczorem wystąpił Cygański Teatr ,,Terno”.
     W niedzielę odbył się Festiwal Pierogów i Chleba, w którym wzięło udział 7 wystawców. Regionalne przysmaki i woń unosząca się w powietrzu przyciągnęły licznie przybyłych mieszkańców Pyrzyc. Można było skosztować tradycyjnego chleba oraz tradycyjnych pierogów z kaszą, soczewicą, fasolą, grzybami, mięsem oraz ruskich. Wszystkie te wspaniałe przysmaki przygotowały gospodynie z Pyrzyc, Letnina, Gryfina, Bani, Swobnicy i Krzemlina.
Jury w składzie: Marzena Podzińska, Eliza Frątczak i Marek Kozanecki przyznało w kategorii: Chleb I miejsce dla pani Danuty Cząstki z Letnina za chleb żytnio – pszenny z dynią i słonecznikiem. W kategorii Pierogi I miejsce dla pani Zofii Rożuk z Letnina za pierogi z soczewicą i boczkiem oraz następujące wyróżnienia dla: pani Stanisławy Rybki za chleb z miąższem z dyni, pani Wandy Makowskiej za placek z dyni i rajskich jabłuszek, pani Jolanty Klimczak za pierogi z musem jabłkowym, pani Anny Wlozińskiej za chleb na zakwasie oraz Zespołu Śpiewaczego ,,Wrzos” za kulebiak.
Było również wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Fabryka Dobrego Czasu zorganizowała warsztaty, na których można było wykazać się manualnymi umiejętnościami oraz zmysłem artystycznym.      W czasie trwania folkloru na scenie wystąpili: ZPiT ,,Pyrzyce”, ZŚ ,,Pyrzyczanka”, KL ,,Pyrzyczanie”, ZF ,,Drzewiczanie”, KG ,,Bukowiańskie wierchy”, kapela Podwórkowa ,,Bez zagrychy”,  ZŚ ,,Wrzos”, ZF ,,Lipka”, ZPiT ,,Szczecinianie”, RZ ,,Kresowianka”, KG ,,Bukowiańskie Wierchy” oraz gościnnie Zespół Pieśni i Tańca LIPTAL z Czech.
        Oficjalne zamknięcie XXXIII festiwalu nastąpiło o godzinie 19.00. Burmistrz Pyrzyc wraz z Dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury podziękowali wszystkim zespołom za wspaniałe występy, osobom włączonym w przygotowanie i organizację folkloru oraz wszystkim obecnym za liczne przybycie.

MarKo