Zdrowa Gmina

dodano: 25-07-2012

Z uwagi na dramatyczne statystyki dotyczące zachorowalności na jedne z najczęściej  atakujących nowotworów: raka piersi,  raka szyjki macicy i raka jelita grubego, Polska Unia Onkologii wykorzystując program badań przesiewowych, zainicjowała dla gmin konkurs pn. „Zdrowa Gmina”.

Nadrzędnym celem konkursu  jest promocja tych badań, edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki i konieczności jak najszybszego wykrycia choroby, która we wczesnym  stadium jest wyleczalna. Tegoroczna trzecia już edycja objęła po raz pierwszy województwo zachodniopomorskie, dzięki czemu Gmina Pyrzyce mogła zgłosić akces uczestnictwa w konkursie.
    Badania wykonywane w ramach konkursu są finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia (kolonoskopia) i Narodowego Funduszu Zdrowia (mammografia i cytologia).

Mieszkańcy Gminy Pyrzyce zainteresowani bezpłatnymi przesiewowymi badaniami mogą je wykonać w następujących placówkach służby zdrowia:

-cytologia; wiek pomiędzy 45 a 55 rokiem życia,
1.Niepubliczny Ginekologiczno-Położniczy ZOZ Jerzy Turkiewicz w Pyrzycach ul. Ciepłownicza 1
2.Niepubliczny Ginekologiczno-Położniczy ZOZ Bożena Biernacka w Pyrzycach ul. Rolna 2,
3.Szpital Powiatowy w Pyrzycach ul. Jana Pawła II 2,

-mammografia; wiek pomiędzy 50-69 rokiem życia,
1.mobilny mammobus w dniach 30-31 lipca 2012r. w godz. od 9:00 do 13:00, 14:00 do 17:00,. Rejestracja telefoniczna: 58 325 76 20, 58 325 76 21.
Miejsce: parking przy Urzędzie Miejskim w Pyrzycach przy ul. Kilińskiego,
2.pracownia mammograficzna stacjonarna: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie ul. Strzałowska 22, tel. 91 425 14 10, 91 425 14 23,

-kolonoskopia; wiek pomiędzy 50 a 65 rokiem życia,
1.Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Szczecinie ul. Unii Lubelskiej 22, tel.91 425 32 29 (w godz. 8:30 -15:00)
2.Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie ul. Arkońska 4, tel. 91 813 91 40,
3.Specjalistyczny Szpital Szczecin-Zdunowo ul. Sokołowskiego 11, tel. 91 442 73 10.

Gminy, na terenie których na badania zgłosi się najwięcej osób  (brany jest pod uwagę wzrost procentowy na obszarze zamieszkania) do 15 listopada opracują projekt, w którym przedstawią jakie podjęłyby działania promujące profilaktykę przeciwnowotworową, gdyby mogły na ten cel  wydać 100 tysięcy złotych, czyli główną nagrodę w konkursie.
     Pozostałymi nagrodami, oprócz tytułu Zdrowej Gminy dla 10 najlepszych gmin, są czeki 50 tys. zł za drugie i 25 tys. zł za trzecie miejsce. O wygranej decyduje liczba przebadanych osób w porównaniu z poprzednimi latami (w skali procentowej) oraz ciekawy pomysł na objęcie dodatkowym  działaniami profilaktycznymi mieszkańców gminy.
     Zwycięstwo w tym konkursie zależy od nas samych. Wykonując przesiewowe badania profilaktyczne, wygrywamy dwukrotnie: osobiście bezpieczeństwo zdrowotne  oraz możliwość skorzystania z dodatkowych bezpłatnych działań profilaktycznych.