Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

FABRYKA DOBREGO CZASU

dodano: 23-06-2017

SPRAWOZDANIE  Z  PRZEBIEGU  PROJEKTU  „ FABRYKA DOBREGO CZASU” REALIZOWANEGO PRZEZ STOWARZYSZENIE FABRYKA DOBREGO CZASU W PARTNERSTWIE Z GMINĄ PYRZYCE FINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ W RAMACH PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH W TERMINIE 1.05.2016 r. – 1.05.2017 r.

MAŁY  MAJSTERKOWICZ

Warsztaty odbyły się dla 15 grup w miejscowościach Gminy Pyrzyce: Stróżewo, Żabów, Letnin, Nowielin, Mielęcin, Pyrzyce,  Ryszewko, Turze, Okunica, Brzesko, Giżyn, Krzemlin, Nieborowo. Razem w warsztatach udział wzięło 167 uczestników. Dzieci podczas warsztatów  wykonały grę „Memory” z drewnianych elementów oraz zrobiły drewnianą skrzyneczkę do przechowywania elementów tej gry, a także wspólnie w każdej grupie warsztatowej, uczestnicy wykonali jeden egzemplarz gry, który podarowali swojej świetlicy środowiskowej bądź przedszkolom w rodzimej miejscowości.

PÓŁKOLONIE

Półkolonie dla dzieci z GMINY PYRZYCE odbyły się w dwóch terminach. W pierwszym terminie, czyli 4.07.2016 - 15.07.2016  półkolonie odbyły się  w miejscowościach: Pyrzyce gr. I i II, Okunica, Stróżewo, Ryszewko i Turze. W drugim terminie, czyli 11.07.2016 – 22.07.2016  półkolonie odbyły się w miejscowościach: Pyrzyce gr. III, Żabów, Krzemlin i Brzesko. Wszystkie spotkania odbywały się w godzinach 9.00 - 13.30, tylko w Stróżewie ze względów organizacyjnych w godzinach 14.00 – 18.30. Wszędzie dzieci były objęte profesjonalna opieką doświadczonych pedagogów. Półkolonie zostały zatwierdzone przez KURATORA OŚWIATY W SZCZECINIE i dopuszczone przez POWIATOWĄ STACJE SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNĄ W PYRZYCACH. Przed rozpoczęciem zajęć w ramach półkolonii w każdej miejscowości panie z Sanepidu przeprowadziły z uczestnikami pogadankę nt. bezpiecznych wakacji i niebezpieczeństwa zażywania środków odurzających. Dzieci mogły liczyć na wiele atrakcji każdego dnia oraz posiłek. Prowadzone były zajęcia sportowe, relaksacyjne, plastyczno- techniczne, rekreacyjne, muzyczne. Każdy dzień oznaczony był tematycznie. I tak np. były to dni pod hasłem: „Mapa mojego serca , Poznajmy się”, „Muzyka jest w Nas”, „Od złości do radości”, „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, „Mój przyjaciel pies”, „Złota rybka”, „Pyrzyce- moje miasto”, „Skarby są we mnie”. Organizowane były również wycieczki: do Geotermii w Pyrzycach, do pizzerii, gra miejska, na łąkę, na spacery, do parku, a także całodniowa do Kołobrzegu podczas której uczestnicy mogli przeżyć wiele atrakcji. Był to rejs statkiem, zwiedzanie miasta, pobyt na plaży i kąpiel w morzu, zwiedzanie latarni morskiej, solanka. Wszystkie półkolonie odbywały się w świetlicach środowiskowych danej wsi, tylko w Pyrzycach spotkania były w PYRZYCKIM DOMU KULTURY. Łącznie wzięło w nich udział 120 dzieci i młodzieży z Gminy Pyrzyce. Była to wielka atrakcja dla dzieci, a rodzice z przeprowadzonych półkolonii byli bardzo zadowoleni.

 

AKTYWNY UDZIAŁ W ŻYCIU SZKOŁY DZIECI, RODZICÓW I NAUCZYCIELI –DWIE INICJATYWY NA RZECZ SZKOŁY

W ramach tego działania wytypowana została SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻABOWIE, ponieważ do niej uczęszczają dzieci z największej liczby miejscowości biorących udział w projekcie. A mianowicie z : Żabowa, Ryszewka, Nieborowa, Giżynu, Turza i Młynów. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice i dzieci z entuzjazmem przyjęli udział w tym działaniu. Do inicjatywy zgłosiło się chętnych 17 wolontariuszy. Biorąc pod uwagę problemy i potrzeby w swojej szkole, podczas spotkań wypracowano inicjatywy, które wpłyną korzystnie na prace placówki i polepszenie edukacji dzieci. Większość uroczystości i spotkań okazjonalnych odbywała się w świetlicy szkolnej, którą zaplanowano doposażyć w środki multimedialne w postaci zestawu laptopa i rzutnika. Sprzęt wykorzystywany  jest do wielu spotkań. Rodzice przygotowali poczęstunek, a szkoła zapewniła zaplecze i sprzęt. Za każdym razem było to wielkie wydarzenie w życiu szkoły. Uczniowie oraz nauczyciele wykorzystują zakupiony laptop i rzutnik podczas ciekawych lekcji z różnych przedmiotów, ale także w ramach twórczego wykorzystania czasu wolnego. Dzięki realizacji tej inwestycji dzieci i rodzice poprzez swoją aktywność mają realny wpływ na działania realizowane w szkole. Kolejnym problemem w dobrym działaniu Szkoły był brak szafek szkolnych dla uczniów, dlatego podjęto decyzję o ich zakupie. Przy pomocy rodziców, nauczycieli i obsługi placówki w maju szafki te zostały zakupione i zainstalowane w szkolnej szatni. Stanowią one nieocenioną pomoc dla uczniów, którzy dzięki nim nie muszą już dźwigać wszystkich książek w tornistrach do domu. Zapobiegnie to ich problemom z obciążeniem kręgosłupa i prawidłowej postawy. Dodatkowo szafki te są atrakcyjne wizualnie, dzięki czemu szatnia ma wygląd przyjazny również dzieciom.

WARSZTATY TEATRALNE

Do realizacji warsztatów została zaproszona aktorka TEATRU „PLECIUGA” W SZCZECINIE, która jednocześnie pełniła rolę psychologa i coacha teatralnego ze względu na swoje wieloletnie doświadczenie w pracy teatralnej. Odbyły się one dla 15 grup w miejscowościach GMINY PYRZYCE : Ryszewko, Krzemlin, Pyrzyce, Mielęcin, Brzesko,  Nieborowo, Letnin, Stróżewo, Nowielin, Giżyn, Okunica, Turze i Żabów.

Razem w warsztatach udział wzięło 170 dzieci i młodzieży.

Uczestnicy warsztatów swoje zdolności aktorskie mogli odkrywać i doskonalić poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, mające na celu rozwijanie w nich twórczej ekspresji  kształtowanie improwizacji, lekkości, elastyczności i kreatywności, a także przełamanie bariery własnej nieśmiałości. Wykorzystano elementy teatru cieni, pacynki, ożywianie przedmiotów, malowanie twarzy, pantomimę, stare zdjęcia, teatr improwizacji.

W każdej miejscowości warsztaty kończyły się krótką etiuda teatralną z wykorzystaniem własnoręcznie zrobionych lalek. Uczestnicy prezentowali swoje nowe umiejętności rodzicom i zaproszonym gościom.

Uczestnicy również mogli zapoznać się z techniką projektowania samodzielnego wykonania ( szycia ,malowania, klejenia, itp. ) strojów dla swoich lalek jak i stworzenia scenografii.

W każdej grupie był widoczny wielki entuzjazm i radość, zarówno w oczach dzieci jak i ich rodziców. Warsztaty te, dzięki ogromnemu profesjonalizmowi prowadzącej, cieszyły się wielkim zainteresowaniem i zadowoleniem obu stron, a zaprezentowane i ćwiczone techniki, pozwolą warsztatowiczom na lepszy i pełniejszy rozwój w wielu aspektach życia.

WARSZTATY  KULINARNE

W ramach tego zadania chętni wolontariusze, w liczbie 10, zorganizowali warsztaty kulinarne dla dzieci. Tego zadania podjęły się mamy i babcie dzieci mieszkających w danej miejscowości. A odbywały się one w miejscowościach: Żabów,  Nieborowo, Nowielin, Stróżewo, Ryszewko, Okunica, Pyrzyce, Krzemlin, Turze i Brzesko.

Razem w warsztatach udział wzięło 155 dzieci. Dzięki swoim mamom i babciom, dzieci poznały tajniki i przepisy pysznych przysmaków. Dzięki zakupionym artykułom spożywczym, uczestnicy mogli je przygotować i poczęstować mieszkańców miejscowości, którzy brali udział w zadaniu nasadzania krzewów i drobnych pracach konserwatorskich, podczas wspólnej biesiady po zakończeniu działań. Dzięki  tej inicjatywie i dobrej współpracy pokoleń można mówić o zawiązaniu i podtrzymywaniu więzi międzypokoleniowej.

WARSZTATY  EKOLOGICZNE

 Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej w Żabowie i Geotermii Pyrzyce. Dzięki uprzejmości pracowników Geotermii Pyrzyce dzieci z okolicznych miejscowości mogły odbyć swoje warsztaty na terenie tej niezwykłej ciepłowni.Łącznie w warsztatach udział wzięło 157 dzieci i młodzieży. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość przeprowadzania praktycznych ćwiczeń przyrodniczych i poprzez zabawę zapoznania się z różnymi aspektami ekologii, ochrony środowiska, a także nauczyli się segregacji i usuwania odpadów. Nie zabrakło również zagadnień wykorzystywania zasobów naturalnych i ich wykorzystania w gospodarstwie domowym. Warsztatowicze w swoich grupach projektowali także otoczenie w centralnym miejscu, bądź też przy placu zabaw w swojej miejscowości. Warsztaty ekologiczne w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu aktywności i aktywizacji lokalnych społeczeństw.

NASADZENIA  KRZEWÓW 

W ramach tego zadania zakupione zostały krzewy i rośliny ozdobne, a także farby i narzędzia do drobnych prac konserwatorskich dla 10 miejscowości Gminy Pyrzyce. Przy zaangażowaniu wolontariuszy z OSP, sołtysów, mieszkańców miejscowości oraz dzieci z pyrzyckich przedszkoli, prace przeprowadzono w Nieborowie, Żabowie, Nowielinie, Stróżewie, Ryszewku, Pyrzycach, Okunicy,Turzu, Brzesku i Krzemlinie. Drobne prace konserwatorskie, które w większości były wykonane na placach zabaw, pozwolą na bezpieczną i miłą zabawę, a dzieci dzięki starszym mieszkańcom, mogły zapoznać się z techniką nasadzeń i pielęgnacji roślin. Po zakończeniu zadania, wszyscy  uczestnicy zostali zaproszeni na wspólną biesiadę, którą przygotowali uczestnicy warsztatów kulinarnych.

MIKOŁAJKI

W ramach planowanego przedsięwzięcia, 6 grudnia 2016 roku zostały zorganizowane MIKOŁAJKI dla dzieci z Gminy Pyrzyce. Dzięki pomocy i współpracy włodarzy Gminy, Pyrzyckiego Domu Kultury i licznych sponsoów, dzieci mogły ten czas spędzić wesoło i aktywnie. Aktorzy TEATRU„ BRAMA” z Goleniowa zaprosili dzieci do interaktywnej podróży z bohaterem przedstawienia. Spektakl dotykał problemów zdrowego stylu życia, otwartości, przyjaźni i siły pozytywnego nastawienia. Uczył aktywnego spędzania czasu wolnego oraz odkrywania świata. Było gwarno, wesoło, a uczestnicy zabawy aktywnie w niej uczestniczyli. Mikołaj wywołał uśmiech na twarzach milusińskich , tym bardziej, że każde dziecko otrzymało paczkę słodkości. Ze względów na dużą liczbę dzieci, zabawę podzielono na dwa spotkania. Na godzinę 16.00, zaproszone były dzieci biorące udział w projekcie i pozostałe z poszczególnych sołectw Gminy, a na godzinę 18.00 dzieci z Pyrzyc, zarówno te, które biorą udział w projekcie, jak i pozostałe dzieci. Sala była pełna za każdym razem. Mikołaj obdarował łącznie około 600 dzieci. Zabawie towarzyszyły także piosenki związane ze świętami Bożego Narodzenia, a także zabawy świąteczne.      

SPOTKANIA  TECHNICZNE  ZE STRAŻAKAMI

 Dzięki uprzejmości PSP w Pyrzycach, dzieci mogły odbyć szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy, bezpieczeństwa na drodze, a także w ciekawy sposób zapoznały się z pracą strażaków i ich sprzętem. Każdy uczestnik spotkania otrzymał również gadżety ( kamizelkę, smycz i znaczki) związane z bezpiecznym poruszaniem sie po drodze. W spotkaniach udział wzięły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Mielęcinie, Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach, Szkoły Podstawowej w Żabowie i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pyrzycach. 10 strażaków – wolontariuszy w ramach projektu przeszkoliło 200 uczniów z terenu Gminy Pyrzyce.

WARSZTATY  RĘKODZIELNICZE

Odbyły się one dla 10 grup w miejscowościach Gminy Pyrzyce :Brzesko, Mielęcin, Krzemlin, Pyrzyce, Żabów, Okunica, Turze i Nieborowo. Razem w warsztatach udział wzięło 155 dzieci. Uczestnicy mogli poznać i nauczyć się różnych technik rękodzieła. Dzieci szyły filcowe maskotki, projektowały i wykonywały śwąteczne lub wiosenne wieńce, kartki świąteczne, wiosenne widoki, filcowe zawieszki i podkładki pod kubek. Warsztatowicze samodzielnie lub z niewielką pomocą projektowali i dobierali odpowiednie materiały do wykonania zadania. Wielką radością dla dzieci była informacja, że wykonane przez siebie dzieła mogą zabrać do domu.

ZAJĘCIA  PROFILAKTYCZNE

 Po przeprowadzonej analizie skuteczności oddziaływań, zajęcia przeprowadzono na terenie wszystkich szkół Gminy Pyrzyce. Razem w zajęciach udział wzięło 180 uczestników. Podczas warsztatów dzieci i młodzież mogły zapoznać się z tematyką : prawidłowego funkcjonowania w środowisku szkolnym i pozaszkolnym, budowania poczucia własnej wartości, zachowań asertywnych, komunikacji interpersonalnej, a także z tematyką dotyczącą wagarów, agresji, wyłudzeń, przemocy czy sięgania po środki odurzające. Zajęcia ukazały uczestnikom możliwość samodzielnego podejmowania działań alternatywnych, które pozwolą na redukcję w ich postępowaniu zachowań agresywnych.

PODSUMOWANIE

Projekt Fabryka Dobrego Czasu cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Pracujemy i bawimy się z dziećmi już od ośmiu lat. Cieszymy się dużym zaufaniem lokalnej społeczności. Zarówno  jednostki samorządu terytorialnego jak i rodzice powierzają nam ważne zadania związane z edukacją, terapią, zabawą i organizacją wolnego czasu dzieci i młodzieży z terenu powiatu pyrzyckiego.

Dla nas jednak najważniejszy jest fakt, że chętnie wracają do nas dzieci. To, co im proponujemy jest przygotowane z największą troską właśnie o nich.

Mamy nadzieję, że projekty, podobne do tego, który realizowaliśmy w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich od maja 2016 do maja 2017  będą jeszcze możliwe do zrealizowania w przyszłości.

Serdecznie dziękujemy za współpracę Gminie Pyrzyce oraz Pyrzyckiemu Domowi Kultury.

Oczywiście przy projekcie współpracowało bardzo wielu ludzi. To dzięki nim mogliśmy zrealizować założone cele i przeprowadzić konkretne zadania projektu.

Serdecznie dziękujemy więc:

Pani Marzenie Podzińskiej- burmistrz Pyrzyc i pracownikom Urzędu Gminy

Panu Tomaszowi Lewandowskiemu (PDK Pyrzyce) i pracownikom Pyrzyckiego Domu Kultury

Pani Anecie Głuchowskiej Masłyk (Geotermia Pyrzyce )

Panu Jackowi Marchlewiczowi  (PSP w Pyrzycach) i wszystkim strażakom wolontariuszom

Pani Annie Zasadzińskiej (SOSW w Pyrzycach) i pracownikom Ośrodka

Dyrektorom szkół objętych projektem.

Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

                                                                                                 Marta Hołownia

                                                       Prezes Stowarzyszenia Fabryka Dobrego Czasu



Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

Rozlicz PIT w Pyrzycach
Rozliczenie PIT online w PITax.pl jest dostępne dzięki projektowi „Wspieraj lokalnie” przygotowanemu przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych oraz PITax.pl Łatwe podatki.

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia