Dożynki Gminne w Turzu

dodano: 03-09-2012

Żniwa już za nami, więc najwyższy czas na Święto Plonów. W sobotę w Turzu odbyły się Dożynki Gminne, które rozpoczęły się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w miejscowym kościele parafialnym.

Mszę odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Stolarski, który wcześniej poświęcił dożynkowe wieńce. Podczas mszy, którą koncelebrowali duszpasterze z naszych gminnych parafii, homilię wygłosił ksiądz Piotr Twaróg – proboszcz parafii w Żabowie, w której nawiązał do poświęcenia i ciężkiej pracy rolnika. Po mszy korowód z delegacjami sołectw, które niosły swoje okazałe wieńce oraz mieszkańcy, zaproszeni goście udali się na plac dożynkowy. Po tradycyjnej ceremonii przekazania przez starostów dożynek: Bogumiłę Senderek z Pyrzyc oraz Andrzeja Kuźmińskiego mieszkańca Turza ,poświęconego chleba gospodarzom dożynek, wszystkich uczestników rolniczego święta przywitali burmistrz Pyrzyc Marek Olech oraz sołtys sołectwa Turze Władysław Marszałek. Dziękując rolnikom za pomyślnie zakończone żniwa, burmistrz podkreślił w swojej wypowiedzi znaczenie polskiego rolnika, jego ciężkiej pracy, codziennej troski oraz głębokiego przywiązanie do narodowej tradycji. Dożynkowy chleb przekazał również komendant gminny Jerzy Wroński wraz z delegacją OSP w Pyrzycach, a ogrodowe dary wręczyli burmistrzowi i sołtysowi przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. „Miejski” w Pyrzycach na czele z prezesem Genowefą Nowicką. Okolicznościowy podarunek przywieźli także przedstawiciele naszego miasta partnerskiego Złocieńca – burmistrz Waldemar Włodarczyk i przewodnicząca Rady Miejskiej – Urszula Ptak. Po okolicznościowym wystąpieniu burmistrza i sołtysa Turza, jak tradycja nakazuje, gospodarze dożynek oraz sołtysi  sołectw naszej gminy podzielili się z uczestnikami święta dożynkowym bochnem chleba. W części artystycznej na scenie wystąpiły regionalne zespoły śpiewacze :  JAWOREK , WRZOS, PYRZYCZANKA, SENIORITA i Kapela Irlandzka FROM PYRITZ. Sportowe wrażenia zapewnili obecnym pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pyrzycach, którzy przeprowadzili wielobój rekreacyjny sołectw. Podczas uroczystych obchodów na gości czekały również inne atrakcje, m.in. licytacja jednodniowej wycieczki dla dwóch osób do Berlina, ufundowanej przez Biuro Podróży „Maria” w Szczecinie, regionalnych nalewek, torta wykonanego przez Stowarzyszenie Kobiet w Turzu, którego wylicytował burmistrz Pyrzyc i poczęstował nim dożynkowych gości. Po występach każdy mógł pobawić się do białego rana na zabawie dożynkowej w świetlicy, gdzie przygrywał zespół Duo Vox.
     Podczas dożynek trwała akcja promocyjna „Jedz ryby, będziesz zdrów”, zorganizowana przez Stowarzyszenie SIEJA z siedzibą w Marianowie. Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego, zapewniająca inwestycję w zrównoważone rybołówstwo. Głównym punktem festynu była bezpłatna degustacja smażonych ryb: sieji, sielawy, szczupaka.
      Swoją obecnością na dożynkach zaszczycił obecnych m.in.  senator RP Sławomir Preiss wraz z małżonką Elżbietą.
     Burmistrz Pyrzyc wraz z sołtysem Turza serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, którzy swoim wsparciem przyczynili się do organizacji dożynek oraz słowa podziękowania za zorganizowanie rolniczego święta kierują również do mieszkańców Turza, duszpasterzy z gminnych parafii, zespołów śpiewaczych, pracowników Pyrzyckiego Domu Kultury, Urzędu Miejskiego, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pyrzycach oraz do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego Święta Plonów.

MW