Poezja w służbie Wolnej Polski

dodano: 23-03-2018

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2018 r. przypada również Międzynarodowy Dzień Poezji. Tę datę Sekcja Literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybrała więc nieprzypadkowo na spotkanie z „Poezją Dwudziestolecia w służbie Wolnej Polski” nawiązujące do 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, które odbyło się w Kaplicy Świętego Ducha, czyli Dziale Tradycji Biblioteki – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej”.

Chociaż tytuł spotkania nawiązywał do XX-lecia Międzywojennego, to twórca scenariusza – Jadwiga Rzepiak, lider Sekcji retrospekcję zaczęła od „Pieśni Legionów” Józefa Wybickiego, czyli  hymnu Polski. Słuchacze UTW – Alicja Przepiórka, Astrid Czarnecka, Halina Kozłowska, Helena Śliwińska, Jadwiga Rzepiak, Edwin Nickel, Józef Majewski, Jerzy Goclik, Wojciech Siatczyński przedstawili utwory Adama Mickiewicza poprzez Cypriana Kamila Norwida, Marię Konopnicką, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana po utwory Piwnicy pod Baranami, twórczość Leszka Wojtowicza, Krzysztofa Daukszewicza po niezapomnianego Jaka Kaczmarskiego. Wdzięcznymi słuchaczami poezji polskiej byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Pyrzycach pod opieką Wioletty Maliszewskiej i Marty Dolnej, Marzena Podzińska Burmistrz Pyrzyc, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach oraz członkowie Młodzieżowej Rozgłośni radiowej Pyrzyce.fm. Opiekę nad nagłośnieniem i oprawą muzyczną sprawował Konrad Krajewski.