Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

Ekonomia społeczna w Gminie Pyrzyce

dodano: 15-03-2012

Gmina Pyrzyce, uczestniczy w projekcie "Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej"realizowanym  przez Fundację Pomocy Wzajemnej BARKA z Poznania. Fundacja BARKA od wielu lat skutecznie tworzy środowisko dla ekonomii społecznej.

Jednak ważne jest zrozumienie tematu i podjęcie działań na gruncie lokalnym. Na terenie naszej Gminy powstały dwie spółdzielnie socjalne  ("Brzoza"  i "Pod kasztanami"). 

Spółdzielnie działają w branży gastronomicznej, opiekuńczej oraz oprawy imprez okolicznościowych. Był to pierwszy etap wdrażania narzędzi ekonomi społecznej na naszym terenie. W marcu 2011r. zostało podpisane  "Porozumienie na rzecz współpracy i rozwoju społecznej gospodarki rynkowej w Gminie Pyrzyce". Trzecim etapem projektu była wizyta studyjna w Brzesku, w której uczestniczyli przedstawiciele: Fundacji BARKA w Poznaniu, Oddziału Fundacji w Londynie (Barka UK), Parafii w Brzesku, Urzędu Miejskiego  w Pyrzycach, Starostwa Powiatowego w Pyrzycach, PCPR w Pyrzycach, PUP w Pyrzycach, OPS w Pyrzycach, Stowarzyszenia Pyrzyckie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, Fundacji Nauki i Kultury im. Łucji Borkowskiej, Stowarzyszenia "Nasz Szpital" oraz Eksperci ds. przedsiębiorczości społecznej.

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Pyrzycach przez cały okres realizacji projektu odbywały się spotkania, które zacieśniały współpracę między podmiotami Partnerstwa oraz  podnosiły świadomość jak i wiedzę w zakresie narzędzi ekonomii społecznej. Następnym etapem projektu była wizyta studyjna w Poznaniu, gdzie zostały zaprezentowane Spółdzielnie Socjalne i Centra Integracji Społecznej utworzone przez "BARKĘ".  Kolejnym krokiem był udział w wizycie studyjnej prezentującej Angielskie Przedsiębiorstwa Społeczne. Program obejmował system prawny, finansowy oraz klauzule przedsiębiorstw społecznych. Są to podmioty, których podstawowym celem są sprawy socjalne. Nadwyżki inwestowane są w cele socjalne lub środowiskowe, a  nie w zwiększenie zysków udziałowców czy właścicieli. Przedsiębiorstwa takie mają różne rozmiary i kształty, od małych wiejskich sklepów, do wielkich firm prowadzących usługi publiczne.  Różnią się od bardziej tradycyjnych organizacji charytatywnych lub wolontariackich tym, że większość lub całość ich dochodów pochodzi ze sprzedaży towarów lub usług, a nie z datków. Obecnie w Wielkiej Brytanii funkcjonuje 62 000 przedsiębiorstw społecznych, co stanowi 9% wszystkich firm. Zatrudniają ok. 900 000 pracowników.Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia