Gmina Pyrzyce bierze udział w ćwiczeniach Anakonda -12

dodano: 14-09-2012

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 391/2012  Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 25 lipca 2012 r. w sprawie przygotowania i uczestnictwa sił i środków administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotów gospodarczych i innych jednostek organizacyjnych w regionalnym ćwiczeniu obronnym prowadzonym wspólnie z sojuszniczym ćwiczeniem operacyjnym z wojskami pk: Anakonda 12, zostaliśmy zobligowani do aktywnego uczestnictwa w regionalnym ćwiczeniu obronnym prowadzonym wspólnie z sojuszniczym ćwiczeniem operacyjnym z wojskami w dniach 17-27 września 2012 roku nt:” Realizacji zadań wynikających z Planów działania pozamilitarnych struktur obronnych państwa w czasie sprawdzenia przez Siły Zbrojne połączonej operacji obronnej.

Będzie ono miało charakter regionalnego ćwiczenia obronnego oraz sojuszniczego ćwiczenia operacyjnego z wojskami, jako największe planowane w Wojsku Polskim przedsięwzięcie w roku 2012. Jego skala organizacyjna, pod względem ilości ludzi, sprzętu i obszaru terytorialnego jest ogromna. Wymaga szeroko zakrojonej organizacji i pełnej współpracy pomiędzy wojskiem, a elementami pozamilitarnych struktur obronnych.
     Wszystko to ma za zadanie przygotować operacyjnie wojsko i województwa: lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko – pomorskie i pomorskie do realizacji ćwiczenia „Anakonda 12”, które będzie jednym z największych ćwiczeń w tym roku, realizowanym przy udziale wojska i cywili”. Terytorialna skala ćwiczenia, które obejmuje swoim zasięgiem północno – zachodnią część kraju, stawia wojsko jak i przedstawicieli służb cywilnych przed poważnym wyzwaniem organizacyjnym. Podczas warsztatów przyjęto za cel nie tylko ustalenie relacji współdziałania ćwiczących pozamilitarnych struktur obronnych z organami dowodzenia Sił Zbrojnych i administracji wojskowej, ale również określenie wzajemnych potrzeb na czas samego ćwiczenia.