Światowy Dzień Sybiraka

dodano: 19-09-2012

„…Czy umrzeć nam przyjdzie wśród boju, czy w tajgach Sybiru zgnić, z trudu naszego i znoju, Polska powstanie, by żyć…”

17 września, w 73. rocznicę agresji sowieckiej na państwo polskie, obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji Marek Olech burmistrz Pyrzyc zaprosił do ratusza członków Związku Sybiraków z terenu naszej gminy na okolicznościową uroczystość.

Rokrocznie tego dnia zesłańcy tzw. Golgoty Wschodu spotykają się , by wspólnie upamiętnić bolesne dla nich doświadczenia, przypomnieć je i przekazać młodym pokoleniom, aby prawda o Sybirze nie zginęła. Uroczystość uświetnił występ uczniów gimnazjum w inscenizacji słowno – muzycznej, nawiązującej do wydarzeń sprzed 73 lat. Po wysłuchaniu „Hymnu Sybiraków” zaproszeni goście podzielili się swoimi refleksjami, wspomnieniami, trudnymi doświadczeniami, jakie miały miejsce w tych ciężkich, nieludzkich czasach. Pani Emilia Bylińska wraz ze swoją rodziną, zesłaną w góry Uralskich  przeżyła ogromną biedę, chłód, gdzie przez cały dzień do jedzenia była mała porcja chleba (30 dkg) i kubek wrzącej wody. Podkreśliła, że prawdziwych Polaków poznaje się w biedzie: „wtedy wszyscy  szanowaliśmy się , wzajemnie wspieraliśmy i pomagaliśmy, choć było bardzo ciężko. Chciałabym , aby dzisiejsza młodzież zgłębiała swoją wiedzę na temat Polski, na temat historii, tradycji i je szanowała.” Burmistrz bardzo serdecznie powitał gości i podziękował gościom za przyjęcie jego zaproszenia do udziału w uroczystości. W swoim wystąpieniu powiedział m.in., że świadectwo, prawda, przeżycia każdego żyjącego Sybiraka są na wagę złota. Każdą historię zesłańczą należy przekazywać dalej, bo każda z nich jest inna i trzeba pamiętać o tych Polakach, których los nie oszczędzał, których wróg skazał na niewyobrażalne cierpienia. Bo jak pisał Adam Mickiewicz: „Jeśli zapomnę o nich , Ty , Boże na niebie, zapomnij o mnie!”. Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie – cześć pamięci wszystkich!
     Serdecznie dziękujemy uczniom pyrzyckiego gimnazjum oraz dyrektorowi Renacie Bochan – Bochanowicz, nauczycielom Joannie Zienkiewicz, Wandzie Michalak, Klaudiuszowi Kaźmierczakowi za udział i przygotowanie występu z okazji Dnia Sybiraka.

MW