Pierwsza "wieś turystyczna" w Gminie Pyrzyce

dodano: 15-03-2012

Brzesko zostało laureatem konkursu o certyfikat: "Zachodniopomorska Wieś Turystyczna" organizowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezesa Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Do II edycji konkursu zgłosiło się 9 wsi: Barnimie (gmina Drawno), Brzesko (gmina Pyrzyce), Dominikowo (Gmina Drawno), Drzewiany (gmina Bobolice), Dźwirzyno (gmina Kołobrzeg), Grzybowo (gmina Kołobrzeg), Oparzno (gmina Świdwin), Siemczyno (gmina Czaplinek), Stepień (gmina Biały Bór), Zatoń Dolna (gmina Gryfino).

Kapituła konkursu dokonała oceny zgłoszeń kandydatów biorąc pod uwagę wnioski przesłane przez sołtysów wraz z licznymi załącznikami (foldery, płyty CD, prezentacje power point) oraz walory turystyczne i aktywność społeczną wsi.

Brzesko zaprezentowało się jako wieś położona u stóp Brzeskiej Góry o średniowiecznym rodowodzie. Okolica wsi obfituje w bogate znaleziska archeologiczne – od rozkopanych na początku XIX w. grobów megalitycznych, poprzez ludzkie osady z epoki brązu i żelaza, ceramikę z okresu aż do wczesnośredniowiecznego cmentarzyska. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Brzeskiej z przełomu XII/XIIIw. Znajdują się w nim: gotycka drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z początku XVw., renesansowa ambona, empora muzyczna z końca XVIIw. Przy Sanktuarium funkcjonuje dom pielgrzyma prowadzony przez Ks.prob/kan. mgr January Żelawski, który służy zamiejscowym gościną i noclegiem. Społeczność wiejska jest otwarta na turystów. Liderem aktywizującym mieszkańców jest Sołtys Krystyna Janowska.

W ramach konkursu powstanie materiał promocyjny, który będzie zawierał wiele informacji zachęcających potencjalnych turystów do odpoczynku na łonie natury w zachodniopomorskich wsiach turystycznych.

Ulotka zostanie rozprowadzona wśród gmin uczestniczących w konkursie, a także na krajowych targach turystycznych. Będzie ją można pobrać również na stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Laureatom gratulujemy i życzymy wielu turystów.

M. Lewandowska