DOPOSAŻENIE DLA OSP DZIAŁAJĄCYCH NA TERENIE GMINY PYRZYCE

dodano: 25-07-2018

24 lipca 2018 roku o godzinie 14.00 w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie przy ul. Firlika 9-14 Marzena Podzińska Burmistrz Pyrzyc podpisała umowę na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Pyrzyce ze środków Funduszu Sprawiedliwości (Program I, Priorytet IIIB ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości – Departament Funduszu Sprawiedliwości), o które wystąpiła Gmina Pyrzyce.

Strażacy ochotnicy zostaną wyposażeni w profesjonalne zestawy medyczne i defibrylatory oraz w inny sprzęt niezbędny do niesienia realnej pomocy ofiarom wypadków za łączną kwotę 169 758,00 zł przy niewielkim wkładzie środków własnych gminy, tj. 1.697,58 zł:

- OSP Pyrzyce otrzyma Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) i zestaw narzędzi hydraulicznych,

- OSP Brzesko – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji pojazdów, bosak dielektryczny oraz parawan do osłony miejsca wypadku i zasłonięcia ofiar,

- OSP Żabów zostanie doposażona w AED, piłę ratowniczą do szyb klejonych, nóż do pasów bezpieczeństwa i detektor napięcia,

- OSP Nowielin otrzyma Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, torbę R1 wraz z wyposażeniem oraz szyny typu Kramer,

- OSP Ryszewko – AED, torbę R1 wraz z wyposażeniem, nosze typu deska, a także szyny typu Kramer.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny otrzymają również OSP Mielęcin, Obromino, Pstrowice i Stróżewo.

Ponadto Ochotnicza Straż Pożarna w Brzesku, Żabowie i Mielęcinie w ramach dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o które wystąpiła Gmina Pyrzyce, otrzyma sprzęt i wyposażenie za łączną kwotę 17 359,00 zł celem zapewnienie gotowości bojowej jednostek ochotniczych straży pożarnych włączonych do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. Udział środków własnych Gminy Pyrzyce wynosi 4.274,00 zł.

OSP Brzesko i OSP Żabów otrzyma po dwa komplety ubrań specjalnych, obuwia strażackiego skórzanego, hełmy strażackie oraz rękawice specjalne za kwotę 11.812,00 zł. OSP Mielęcin otrzyma natomiast 2 komplety ubrań specjalnych i obuwia strażackiego skórzanego oraz 1 hełm strażacki i 3 pary rękawic specjalnych za kwotę 5.547,00 zł.

W 2018 roku planowane jest również przejęcie od OSP Wierzbno łodzi motorowej Duck 570 z silnikiem 75 kw z przeznaczeniem dla OSP Żabów. Planowany koszt związany z konserwacją i uruchomieniem łodzi to ok. 2000 zł. W dalszym etapie druhowie z OSP Żabów zostaną przeszkoleni z zakresu niesienia pomocy na wodzie.