Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej

dodano: 16-10-2012

12 października w sali widowiskowo – kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury odbyła się uroczysta gminna akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, święta wszystkich nauczycieli, pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Dzień ten jest również upamiętnieniem powstania Komisji Edukacji Narodowej. Tą zaś stworzono z pomysłu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Uroczystość rozpoczęła się od występów dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pyrzycach. W układzie tanecznym zaprezentowały się dziewczęta z koła tańca, które prowadzi Eryka Kędziora. Następnie Sandra Niekorek zaśpiewała piosenkę pt. „Alleluja”, natomiast Kacper Stawiarski wraz z nauczycielem Piotrem Marcinkiewiczem wykonali szlagier „Jak się masz kochanie”. Dużą niespodzianką i sporym zainteresowaniem publiczności cieszył się występ „Trzech tenorów”, dzieci z klasy trzeciej, których przygotowała Barbara Zasada. Hania Rojek „Pluszowymi niedźwiadkami” zakończyła występ uczniów pyrzyckiej szkoły. Scenkę z życia szkoły „Lekcja jak marzenie” z przymrużeniem oka przedstawili gimnazjaliści pod opieką Joanny Maciąg i Marty Młynarczyk – Klaty.
     Tego wieczoru gospodarz uroczystości  - burmistrz Pyrzyc Marek Olech złożył wszystkim zaproszonym gościom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich Święta. Wręczył również Nagrody Burmistrza Pyrzyc w uznaniu za szczególne osiągnięcia i wzorową pracę na rzecz oświaty dyrektorom gminnych szkół i przedszkola: Alinie Janił – dyrektorowi SP nr 2 w Pyrzycach, Małgorzacie Jasion – dyrektorowi SP w Brzesku i p.o. dyrektora SP w Mielęcinie oraz Irenie Olech – dyrektorowi PP w Żabowie.  Nagrody wręczyli uroczyście swoim wyróżnionym pracownikom również dyrektorzy naszych gminnych szkół i przedszkoli. Na zakończenie gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej wystąpili uczniowie  Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej, którzy wykonali utwory „Kotki dwa”, „Happy Birthday” , natomiast „Suita Jazzowa” została zagrana przez nauczycieli : Katarzynę Krajkę, Tomasza Dąbrowskiego, Piotra Sawrymowicza, Krystynę Bosiacką, Tomasza Andrzejewskiego i Krzysztofa Figiel.