NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OKUNICY

dodano: 12-11-2012

Dnia 9 listopada 2012 roku nasza społeczność szkolna uczciła uroczystym apelem zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości.

O godzinie 10.00  przywitaliśmy naszych  dostojnych gości –  pana Jerzego Marka Olecha – Burmistrza Pyrzyc, Sołtysa wsi Okunica pana Ireneusza Jakubowskiego, Sołtysa wsi Ryszewo pana Józefa Berdzika, ks. proboszcza Zbigniewa Rakieja, ks. Eugeniusza Śpiewaka, wieloletniego przyjaciela szkoły pana Walentego Darczuka, rodziców, pracowników obsługi i administracji, naszych wychowawców i nauczycieli. Jako pierwsi głos zabrali dyrektor szkoły pan Grzegorz Jasek i pan Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech, którzy przypomnieli historię drogi do Niepodległości naszej Ojczyzny. Następnie przemawiał pan Walenty Darczuk, który podkreślił, że nasza placówka jest ważnym ośrodkiem krzewienia patriotyzmu w środowisku lokalnym. Wypowiedział  też  wiele  pozytywnych  uwag na  temat osiągnięć  szkoły, uczniów  i  nauczycieli. Ksiądz Eugeniusz Śpiewak dodał, że godna podziwu jest znajomość odśpiewanego Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej przez uczniów.
    W czasie uroczystości wysłuchaliśmy wzruszającej lekcji historii o drodze Polski do Niepodległości, przygotowanego pod kierunkiem pani  Dominiki Jackowskiej i pani Julity Kubczyk. Apel prowadziła uczennica klasy VI, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego przy Szkole Podstawowej w Okunicy Alicja Maćkowiak. Zaś w  krótkich scenkach tematycznych oraz recytacjach zaprezentowali się uczniowie klasy V. Na twarzach widzów nieprzerwanie  dostrzec można było zainteresowanie treścią przygotowanego montażu słowno muzycznego. Niezwykle podniosłym momentem było wspólne odśpiewanie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Gromkie brawa towarzyszyły małym aktorom podczas zejścia ze sceny. Organizatorzy i goście byli mile zaskoczeni doskonałym wcieleniem się uczniów w swoje role podczas programu artystycznego. Dzieci nie kryły zadowolenia i dumy z dobrze spełnionego obowiązku. Ale to nie była ostatnia lekcja patriotyzmu tego dnia… Szkoła Podstawowa w Okunicy włączyła się w uroczyste obchody Święta Niepodległości we wsi Stróżewo. W godzinach wieczornych uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przygotowany montaż słowno-muzyczny mieszkańcom wsi Stróżewo, ale również przybyłym gościom oraz rodzicom z okolicznych wiosek i miasta Pyrzyce- tym samym wychodząc na przeciw oczekiwaniom integracji ze środowiskiem lokalnym. Po raz kolejny oklaskom i gratulacjom nie było końca.

D.J.,J.K.