Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Pyrzycach

dodano: 12-11-2012

Pyrzyckie obchody 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie zainaugurowała Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Pyrzycach sprawowana w intencji Ojczyzny.

Mszy świętej przewodniczył ksiądz Zbigniew Rakiej, natomiast homilię wygłosił ksiądz dziekan Leszek Konieczny. Po eucharystii nauczyciele, uczniowie i absolwenci Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej zagrali koncert patriotyczny z okazji narodowego Święta. Następnie poczty sztandarowe wraz z delegacjami władz samorządowych, szkół, zakładów pracy, związków kombatanckich, stowarzyszeń, instytucji państwowych i innych organizacji przeszły pod Pomnik Katyński i Pomnik Pamięci, by złożyć wiązanki kwiatów i oddać hołd poległym za wolność Ojczyzny.
Dalsza część obchodów kontynuowana była w sali widowiskowo – kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury, gdzie zostało przedstawione wzruszające widowisko muzyczne pt. „Śmierć za wolność”, przygotowane przez Tomasza Lewandowskiego. Wcześniej burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił, iż - Święto Niepodległości jest świętem wszystkich Polaków, ich rodzin i potomków, tych mieszkających w kraju, ale i tych, którzy z różnych przyczyn przebywają poza jej granicami. Duch patriotyzmu, jak i pamięć o wydarzeniach sprzed wielu lat muszą być stale podtrzymywane. Troska o wartości, które wywalczyli nasi przodkowie, musi być żywa i jednoczyć, nigdy nie może nas dzielić.
     Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy... Z pewnością wielu z Was zapaliło także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali życie za ojczyznę.
Dbałość o naszą wolność, o tradycję, wartości duchowe, patriotyczne i religijne jest naszym obowiązkiem, i jesteśmy to winni ludziom, którzy za tę wolność oddali swoje życie. Tego nauczał nas wielokrotnie Bł. Ojciec Święty Jan Paweł II i tym słowom bądźmy wierni.

Burmistrz uhonorował również, wręczając listy gratulacyjne, osoby szczególnie zaangażowane w rozwój naszej Gminy oraz za patriotyczną postawę i aktywne działania na rzecz przekazywania młodszym pokoleniom wiedzy o przeszłości Naszej Ojczyzny.

Wyróżnione osoby:
Związek Sybiraków