Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

INFORMACJA

dodano: 06-04-2021

1 kwietnia 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pyrzycach odbyła się ceremonia uroczystego przekazania aktu erekcyjnego oraz wręczenia sztandaru. W związku z ograniczeniami związanymi ze zwalczaniem, przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19 w uroczystości udział mogli wziąć z zachowaniem reżimu sanitarnego tylko nieliczni goście: Burmistrz Pyrzyc – Pani Marzena Podzińska; Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Mariusz Majak; Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Ottona ksiądz Piotr Kurzaj; Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Zawisza; w imieniu całej społeczności uczniowskiej wystąpił Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Wojciech Gąsiorowski – uczeń klasy VIb.

Po uroczystej modlitwie i poświęceniu sztandaru przez Księdza Proboszcza do drzewca pamiątkowe gwoździe przybili: w imieniu Organu Prowadzącego Burmistrz Pyrzyc Pani Marzena Podzińska; w imieniu wszystkich rodziców Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Zawisza; zaś w imieniu całej społeczności szkolnej – uczniów, nauczycieli i pracowników – Dyrektor Szkoły Pan Ireneusz Szymański.
W czasie ceremonii Przewodniczący Rady Gminy Pan Mariusz Majak odczytał uchwałę Rady dotyczącą nadania imienia oraz akt erekcyjny szkoły.
Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Zawisza jako symbol patriotyzmu, honoru i jedności przekazała na ręce Dyrektora sztandar ufundowany przez rodziców. Wyrażając podziękowania za tak cenny dar, Dyrektor zapewnił, że sztandar jest symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły.
Następnie Dyrektor przekazał sztandar reprezentantowi uczniów Przewodniczącemu Samorządu Uczniowskiego Wojciechowi Gąsiorowskiemu. Uczeń przyjmując go, w imieniu całej społeczności złożył przyrzeczenie, że od tej chwili wszyscy uczniowie będą dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, naszego miasta i naszej ojczyzny.  
Przekazany sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 100 cm x 100 cm. Przymocowany jest do drzewca wykonanego z jasnego drewna zakończonego głowicą w formie srebrnego orła w złotej koronie. Sztandar obszyto złotą taśmą i wykończono złotymi frędzlami. Główna strona sztandaru - awers -posiada kremowe tło, centralne miejsce zajmuje wyszywany portret patrona szkoły – Janusza Korczaka. Postać patrona otoczona jest złotym napisem: „Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka” dopełnionym u dołu w linii prostej wyrażeniem: „w Pyrzycach 2020”. W narożnikach znajdują się gałązki oliwne symbol pokoju, nadziei i lepszej przyszłości.
Rewers sztandaru jest bordowy. Na tym tle w centrum umieszczono wizerunek orła białego z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawo. Wokół godła państwowego na okręgu widnieje napis „Bóg, nauka, ojczyzna, honor”. Orzeł został wyhaftowany nicią srebrną, zaś korona, dziób i pazury nicią złotą.
Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.
W czasie uroczystości zaprezentowano logo szkoły, które przygotował Pan Romuald Fijałkowski, a także odśpiewano hymn szkoły, do którego słowa napisała Pani Wioletta Podraska, a muzykę skomponował Pan Klaudiusz Kaźmierczak.
Po wyprowadzeniu sztandaru głos zabrała Burmistrz Pyrzyc Pani Marzena Podzińska, która objęła uroczystość honorowym patronatem. Pogratulowała wyboru patrona, podkreślając, że jest to wielki zaszczyt i duma, a także wyzwanie i odpowiedzialność dla całej społeczności szkolnej. Cytując Janusza Korczaka, przypomniała, że „dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele są po to, by je rozwijać”.  
Na zakończenie Dyrektor Szkoły  serdecznie podziękował gościom za obecność w tak szczególnym dniu oraz podkreślił, że jest nam niezmiernie przykro, że w uroczystości nie wzięli udziału wszyscy nauczyciele, uczniowie i rodzice, a także przyjaciele naszej szkoły.

                                                                                             Dyrektor
                                                                                (-) Ireneusz Szymański

 

Galeria zdjęć


Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia