1 Maja - Święto Pracy

dodano: 01-05-2021

W dniu 1 maja rok corocznie od 1 maja 1980 roku obchodzone jest Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności ludzi Pracy popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej. W Polsce Święto pracy jest świętem państwowym ustanowionym i wolnym od pracy od 1950 r. Obchodzone jest w wielu krajach świata.
    Święto zostało wprowadzone w 1889 na kongresie w Paryżu przez II Międzynarodówkę Socjalistyczną dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Protest ten został brutalnie stłumiony przez policję,  w wyniku czego zginęło wielu demonstrantów.
    Po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Tak uroczyste obchody praktycznie zanikły po upadku PRL.

Burmistrz Pyrzyc
                                (-) Marzena Podzińska