230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

dodano: 03-05-2021

230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej     i powodem do dumy dla Polaków.
    Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
    Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone.
    Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
    Tegoroczne obchody 230 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostaną upamiętnione mszą świętą o godzinie 12:00 w intencji Ojczyzny w Kościele Rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia NMP w Pyrzycach. Po mszy świętej w Kruchcie kościoła i pod Pomnikiem Poświęconym Konstytucji 3 Maja u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Ogrodowej w imieniu swoim, samorządu oraz mieszkańców złożę wiązanki kwiatów.

Burmistrz Pyrzyc
                                (-) Marzena Podzińska