dodano: 07-05-2021

Narodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym obchodzonym w Polsce 8 maja. Utworzone zostało na pamiątkę zakończenia II wojny światowej. Dawniej znane jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w Polsce dekretem z 8 maja 1945 r. zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową było obchodzone 9 maja. Obecnie, zgodnie z ustawą z 2015 r.
    Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzimy każdego roku 8 maja. Z kolei 9 maja świętujemy Dzień Europy. Warto pamiętać, że 9 jest to dzień, w którym co roku wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, świętują kolejną rocznicę przedstawienia Planu Schumana, który stał się zalążkiem integracji europejskiej.
    II Wojna Światowa  była jedną z najkrwawszych wojen w dziejach ludzkości, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Pociągnęła za sobą dziesiątki milionów ofiar, niewyobrażalne straty materialne, kulturowe i duchowe.
    Tegoroczne obchody Zakończenia II Wojny Światowej zostaną upamiętnione poprzez złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów pod Pomnikiem "Pamięci" w dniu 8 maja br. o godzinie 11:00.

Burmistrz Pyrzyc
                                (-) Marzena Podzińska