Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

Informacja

dodano: 27-06-2022

OPASKA BEZPIECZEŃSTWA
 
Zagrożenie życia ….przycisk SOS....natychmiastowa pomoc.
 
Taka chwila stanie się być może ważnym zdarzeniem w życiu niejednego seniora, kiedy dokucza samotność, kiedy najbliższa rodzina jest za daleko, kiedy żona za długo nie wracaz zakupów, czy też mąż zasłabnie podczas spaceru. Samotni, niepełnosprawni i zależni od innych – to z myślą o nich Gmina Pyrzyce złożyła wniosek i przystąpiła do realizacji programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 finansowanego w całości przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Bezpośrednim realizatorem programu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Pyrzycach.
 
W ramach działań na rzecz ochrony seniorów w wieku 65 lat i więcej przyjęto za cel poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszej Gminy oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.
W dniu 21 czerwca 2022 r. w budynku Urzędu Miejskiego, wraz z Dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej w Pyrzycach Anetą Wojcieszek, przekazałam na ręce seniorów, którzy zakwalifikowali się do programu, opaski bezpieczeństwa firmy SiDLY.
 
Podczas spotkania zarówno seniorzy, ich opiekunowie oraz pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej zostali przeszkoleni przez przedstawiciela SiDLY ze sposobu użytkowania opaski. Na okoliczność spotkania jedna z uczestniczek programu Pani Marianna zaprezentowała z dużą dawką humoru autorski rebus „z przymrużeniem oka” opowiadający o oznakach starości i opasce bezpieczeństwa, rozbawiając większość uczestników spotkania do łez. Pierwsze wrażenia z zaznajomienia się z nowym urządzeniem, nie wszystkim dotąd znanym, wzbudziły wiele emocji. Seniorzy nie ukrywali swojego zadowolenia i dużego zaciekawienia opaską. Z lekką obawą, a później ze zdziwieniem podejmowali pierwszy kontakt głosowy z pracownikiem centrum monitorującym stan zdrowia. Opaska bezpieczeństwa umożliwia dwustronną komunikację, precyzyjną lokalizację miejsca w którym senior znajduje się podczas podjętej akcji ratunkowej, a także czujnik zdjęcia opaski. Urządzenie dokonuje pomiaru saturacji, tętna, przypomina o zażyciu leków. Zawiera detektor upadku informujący telecentrum o nagłym zdarzeniu, a co najważniejsze zawiera przycisk SOS pozwalający seniorowi przekazać powiadomienie alarmowe bezpośrednio do systemu teleopieki o nagłym zagrożeniu jego życia, zdrowia i bezpieczeństwa. Poprzez kilkusekundowe wciśnięcie przycisku SOS następuje bezpośredni kontakt z przedstawicielem centrum obsługi. Usługa monitoringu świadczona jest całodobowo i nieodpłatnie.
 
Program Osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 dla Gminy Pyrzyce zapewnia wsparcie dla 100 seniorów do 31.12.2022. Rosnące zainteresowanie udziałem w programie wskazuje na spełnienie oczekiwań seniorów poprzez nowe formy wspierania i rodzi nadzieję na kontynuowanie jej w kolejnym roku o ile spełni swoją funkcję, o czym będą mogli opowiedzieć i potwierdzić sami użytkownicy opasek.
 
Burmistrz Pyrzyc
(-) Marzena Podzińska
Galeria zdjęć


Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia