dodano: 29-07-2022

78. rocznica Powstania Warszawskiego
W dniu 1 sierpnia 2022 roku będziemy obchodzić 78. rocznicę Powstania Warszawskiego. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i było największą akcją zbrojną podziemia w Europie przeciwko nazistom, która stała się symbolem heroizmu Polaków i ich umiłowania wolności. Celem powstańców było wyzwolenie Warszawy z rąk Niemców. Umęczeni hitlerowskim terrorem warszawiacy stanęli do walki, której celem było odbicie miasta i przywrócenie wolności jego mieszkańcom. Wolności po pięciu latach terroru, w trakcie których życie przepełnione było strachem, głodem
i niepewnością o jutro.

Gdy wybiła godzina "W", 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, ludność Warszawy stanęła do walki z niemieckim okupantem o wolność swoją i miasta. Dysproporcja sił między polskimi powstańcami a niemieckimi agresorami była jednak zbyt duża. Wbrew przewidywaniom przywódców powstania, Rosjanie odmówili pomocy w walce, a pomoc aliantów okazała się niewystarczająca. Po 63 dniach walki powstanie upadło.
Poniesiona ofiara jednak nie poszła na marne - Powstanie Warszawskie stało się jednym z fundamentów wolnej Polski, a jego uczestniczy dołączyli do grona narodowych bohaterów, stając się wzorami dla kolejnych pokoleń. Aby uhonorować ofiarność powstańców, W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego, w dniu 1 sierpnia br. o godzinie 17.00 zostanie w Pyrzycach uruchomiona syrena alarmowa. Zachęcam wszystkich Państwa do chwili refleksji i uczczenia rocznicy „godziny W” minutą ciszy.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
Burmistrz Pyrzyc