dodano: 06-09-2022

Narodowe Czytanie

3 września 2022 roku na Placu Ratuszowym w Pyrzycach, w przepiękne słoneczne przedpołudnie miała miejsce 11. już odsłona Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej, którego przesłanie odczytała Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska - „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu”.

Utwory Adama Mickiewicza przedstawili publiczności Marzena Podzińska – Burmistrz Pyrzyc, Zenobia Walczak - Prezes UTW w Pyrzycach Astrid Czarnecka, Maria Halina Kozłowska, Alicja Przepiórka, Irena Wojciechowska, Lilla Boczkowska, Edwin Nickel, Janusz Przepiórka, Wojciech Siatczyński, słowem wstępnym okrasiła Lider Sekcji Literatury, Kultury i Sztuki Wiktoria Wiszniowska – Kijana.

Na wielkie uznanie zasługuje młodzież ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach pod opieką pani Magdaleny Wróblewskiej, - Hanna Piepióra, Gabriela Wojtczak, Aleksandra Śluborska, Szymon Fornalczyk, Michał Ziobrowski, Wojciech Wudarczyk, których interpretacja i inscenizacja utworów wywołała aplauz publiczności.

Podczas Narodowego Czytania prowadzona była kwesta na rzecz poszkodowanych w pożarze przy ulicy Szkolnej w Pyrzycach. Zbiórkę prowadzili zuchy i harcerze Bursztynki i Cztery Żywioły pod komendą druhny Jutyny Pawłowskiej.

Pyrzycka odsłona akcji Narodowe Czytanie odbyła się pod egidą Burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej, a przygotowana została przez Pyrzycką Bibliotekę Publiczną z dyrektor Magdaleną Brzozowską – Wróblewską na czele, przy współudziale UTW w Pyrzycach – Sekcji Literatury, Kultury i Sztuki oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Pyrzycach.

Dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej
Magdalena Brzozowska-Wróblewska