dodano: 06-10-2022

Uwaga! Nie płacisz podatków w terminie? Takie są konsekwencje!
20 lutego 2021 roku weszła w życie kolejna nowelizacja Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ustawa nakłada na Organ Podatkowy, którym w naszym przypadku jest Burmistrz, nowe obowiązki.
Nie chcemy w tym miejscu skupiać się na tych obowiązkach, ale pragniemy przekazać Państwu kilka bardzo ważnych informacji, które mogą mieć istotne znaczenie dla Mieszkańców - podatników podatków lokalnych (od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych).
Obowiązkiem gminy jest prowadzenie działań windykacyjnych. Podstawowo działania te obejmują wysyłanie upomnień. Jeżeli jednak te działania nie spowodują wpłaty zobowiązań gmina ma obowiązek przekazania dalszej egzekucji do właściwych urzędów skarbowych.
Szanowni Państwo, w świetle aktualnie obowiązujących przepisów ma to szczególne znaczenie, bowiem przekazanie od 20 lutego 2021 roku egzekucji do urzędu skarbowego, wiąże się z poniesieniem przez Zobowiązanego – czyli osobę, która nie zapłaciła podatku – dodatkowych kosztów.
  • Wszczęcie postępowania egzekucyjnego, czyli przesłanie tytułu wykonawczego do egzekucji to koszt 40,00 zł.
  • Jeżeli nastąpi wszczęcie egzekucji administracyjnej opłata ta zostanie podwyższona do 100,00 zł.
Są to opłaty za jeden tytuł wykonawczy, każdy następny tytuł wykonawczy to kolejne 100 zł. To jednak nie koniec kosztów. Osoba, która nie zapłaci podatku bezpośrednio do gminy zostanie obciążona także opłatą egzekucyjną – może być to 10% lub 5% w zależności od tego czy zapłata zostanie wyegzekwowana czy też nastąpi zapłata bezpośrednio do urzędu skarbowego lub wierzyciela. Ponadto Dłużnik będzie zobowiązany do zwrotu wydatków, jakie urząd skarbowy poniesie w związku z prowadzoną egzekucją administracyjną.
Najlepiej zobrazuje to przykład:
- jeżeli zaległość z tytułu podatku wynosi 150,00 zł - po wysłaniu do Państwa upomnienia nastąpi wszczęcie egzekucji administracyjnej, a następnie wszczęcie postępowania egzekucyjnego -  urząd skarbowy pobierze około 330,00 zł
Złożą się na to:
  • należność główna w kwocie 150,00 zł,
  • koszty upomnienia – 16,00 zł,
  • opłata manipulacyjna – 100,00 zł,
  • opłata egzekucyjna – przy 10% - 15,00 zł,
  • zwrot wydatków – średnio 3 listy- 48,00 zł,
  • inne – wg specyfikacji
Chcemy podkreślić, że opłaty pobierane przez urząd skarbowy nie są przekazywane do Urzędu Miejskiego w Pyrzycach. Stanowią one przychód budżetu państwa. Ministerstwo Finansów wprowadzając opłatę manipulacyjną uzasadniło to w następujący sposób: „opłata manipulacyjna, oprócz refinansowania wydatków poniesionych przez organ egzekucyjny, pełni funkcję prewencyjną i wychowawczą. Promując zachowania społecznie pożądane, wpływa na wzrost świadomości obywateli w zakresie terminowego wykonywania obowiązków”.
Jak wspomniano na wstępie tej informacji, prowadzenie egzekucji administracyjnej przez Urząd Miejski w Pyrzycach to obowiązek, a nie wybór.
Wspólnie możemy działać tak, by te koszty nie powstały i nie narażały domowych budżetów na nieplanowane wydatki. Dlatego też bardzo prosimy, aby rzetelnie podejść do informacji, jakie Państwu przekazujemy o istniejącym zadłużeniu w formie upomnienia.
Informacje dotyczące aktualnego stanu Państwa rozliczeń z tytułu podatków lokalnych uzyskacie Państwo  telefonicznie pod numerem: 091 39 70 385.