PIERWSZE W GMINIE LAMPY SOLARNE JUŻ ŚWIECĄ

dodano: 06-05-2013

W ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn. ”Budowa oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Pyrzyce” w dniach 20-22 kwietnia br. w miejscowościach Młyny, Rzepnowo, Stróżewo, Nowielin, Pstrowice oraz Pyrzyce – ul. Narutowicza postawiono pierwsze w Gminie Pyrzyce latarnie, które działają dzięki energii słonecznej. Pomysł bardzo spodobał się okolicznym mieszkańcom, którzy chcieliby takich lamp więcej. Główny powód instalacji urządzeń to oszczędności.

Sześć latarni zasilanych energią z paneli słonecznych stanęło w miejscach, gdzie z przyczyn technicznych trudno wykonać tradycyjne oświetlenie. Panele w dzień magazynują energię, która następnie jest wykorzystywana w nocy do oświetlenia terenu. Specjalne ledowe żarówki zużywają mniej energii, dlatego latarnie mogą świecić bez obaw całą noc. Daje to gminie energię za darmo, bo ze słońca. A budżet samorządowy może generować oszczędności z uwagi na brak kosztów związanych z konserwacją oraz zakupem energii.
     Również w okresie jesienno-zimowym, gdy słońca jest coraz mniej, panele słoneczne potrafią magazynować energię. Dlatego zimą lampy także będą działać.
Ponadto zaletą lamp solarnych - poza tym, że nie trzeba załatwiać pozwolenia na ich budowę - jest to, że stawia się je w wyznaczonych punktach bez konieczności kopania rowów na kable i zakupu kabli. Także estetyczny wygląd lamp można uznać za plus.