Śladami zabytków Pyrzyc

dodano: 02-08-2013

W dniu 29 lipca 2013 roku Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Silni Razem” z siedzibą w Ryszewie przeprowadziło na terenie miasta Pyrzyce, wzdłuż wyznaczonej na mapie trasy grę miejską pod nazwą „Śladami zabytków Pyrzyc”. „Miasto to gra” – takie spojrzenie na przestrzeń miejską zachęca do twórczych działań, zabawy i przyjrzenia się detalom miasta.

Gra miejska okazała się kreatywną i aktywną formą spędzenia wolnego czasu dla dzieci i rodziców. Pozwoliła na „przemycenie” dowolnej dawki wiedzy podczas znakomitej zabawy, poznać miasto „od podszewki”, zwrócić uwagę na jego ukryte walory i subtelności, a nie tylko na popularne, turystyczne atrakcje. Wyzwoliła przy okazji ducha rywalizacji w przyjaznym wydaniu.

Zadania gry, które zaproponowaliśmy dzieciom wzbudzały wiele emocji, zmuszały je do większego zaangażowania, większej kreatywności, wzmożonego myślenia, ale także do posiadania podstawowej wiedzy o Pyrzycach.

Każdy zespół otrzymał kopertę, w której znajdowała się mapa wyznaczająca kierunek trasy gry, karta zadań oraz dziesięć zamkniętych kopert. Gracze poruszali się zgodnie z wyznaczonym na mapie kierunkiem trasy i przy dotarciu do poszczególnych punktów od A do J otwierali zamkniętą kopertę oznaczoną poszczególnymi numerami od 1 do 10, w których znajdowała się odpowiedź, ale żeby udzielić odpowiedzi na określone w karcie zadania trzeba było np. przyporządkować obiektom na obrazkach ich nazwy, skreślić co trzecią literę  i odczytać hasło, pomalować herb Pyrzyc wykorzystując dwa kolory, przyporządkować fotografiom z przeszłości ich współczesne odpowiedniki, rozszyfrować rebusy przedstawiające nazwy baszt pyrzyckich murów obronnych itp.

Każdy uczestnik na zakończenie, po blisko dwugodzinnym pokonaniu trasy gry, został nagrodzony słodyczami i otrzymał dyplom uczestnictwa w grze.

Zadanie realizowane przez Stowarzyszenie zostało wsparte dotacją Gminy Pyrzyce.

Justyna Iwanoczko