Zespoły YOUNG STARS i QUATRO MAN oczarowały czeską publiczność

dodano: 10-09-2013

W ramach współpracy miast partnerskich do udziału w obchodach „Dni Partnerstwa” w mieście Vysoké Mýto (Wysokie Myto) w Czechach zostali zaproszeni młodzi utalentowani wykonawcy zespołów Young Stars i Quatro Man oraz oficjalna delegacja gminy Pyrzyce. Dla naszej młodzieży i delegacji gospodarze przygotowali atrakcyjny program wizyty w tym urokliwym, zabytkowym mieście.

„Dni Partnerstwa” jest to impreza cykliczna, organizowana przez miasto od wielu lat, podczas której swój dorobek artystyczny prezentują zespoły zarówno z miast partnerskich (Korbach – Niemcy, Pyrzyce) oraz współpracujących i sąsiadujących w Czechach z Wysokim Mytem. Imprezie towarzyszą na największym rynku Czech przeróżne kiermasze, na których lokalni wystawcy, twórcy ludowi i handlowcy mogą zaprezentować i sprzedać swoje produkty.

Gości z Korbach, Pyrzyc, Ozorkowa i czeskich miast partnerskich Wysokiego Myta powitał w piątek w ratuszu burmistrz inż. Miloslav Soušek. Podczas oficjalnego spotkania w imieniu burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha głos zabrał Waldemar Kędziora, który wręczając pamiątkowy upominek, serdecznie podziękował za zaproszenie oraz przekazał gospodarzom, a także  zaproszonym gościom pozdrowienia i życzenia udanego przebiegu uroczystości. Panu Soušek przedstawiciele Young Stars i Quatro Man wraz z Łucją Szutkowską wręczyli pamiątki, wykonane przez Romualda Fijałkowskiego, który również uczestniczył w wizycie.

Wykonawcy pyrzyckich zespołów w składzie: Alicja Obiedzińska, Aleksandra Paprocka, Hanna Kołoszycz, Leila i Julia Al – Halawani, Żaneta Połówka, Przemysław Wądołowski, Wojciech Zarębski i Piotr Imiela, których znakomicie przygotowała Łucja Szutkowska, instruktor i dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury, w piątkowe popołudnie w miejscowym amfiteatrze dali świetny i profesjonalny popis swoich umiejętności wokalnych (covery znanych zespołów polskich i zagranicznych), o czym świadczyły gromkie brawa publiczności i skandowanie o bis. Tuż przed koncertem w „M Klubie” została uroczyście otwarta wystawa prac artystów Jana Steglińskiego i Jana Cholewczyńskiego z Ozorkowa (k. Łodzi), z którym Wysokie Myto podpisało w tym roku umowę o współpracy partnerskiej. Przed tymi atrakcjami wszyscy zdążyliśmy jeszcze zwiedzić Litomyśl (Litomyšl), w którym podziwialiśmy renesansowy okazały zamek oraz rodzinny dom Bedrzicha Smetany , słynnego czeskiego kompozytora.

W sobotę odbyły się na rynku główne uroczystości, podczas których koncertowały nasze zespoły, orkiestra z Korbach (która również występowała już w Pyrzycach) i czescy wykonawcy. Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Wysokiego Myta. Podczas uroczystego otwarcia Krzysztof Dubicki radny Rady Miejskiej w imieniu burmistrza Pyrzyc jeszcze raz serdecznie podziękował za zaproszenie i miłą gościnność, z jaką my wszyscy zostaliśmy podjęci. Przede wszystkim podziękował za to, że współpraca miast Pyrzyce – Wysokie Myto – Korbach, dzięki naszym zagranicznym przyjaciołom i wspólnym wysiłkom tak dobrze się rozwija.

Bardzo cieszy fakt, że w dobie zjednoczonej Europy nasze dzieci , nasza utalentowana młodzież może uczestniczyć w tym europejskim życiu, może poznawać zwyczaje, kulturę, tradycje innych państw i wymieniać swoje doświadczenia. Mamy cudowną młodzież, która pięknie i godnie zaprezentowała się w Wysokim Mycie i należy dodać, że bardzo wyróżniała się na tle innych ( w pozytywnym aspekcie). Również przedstawiciele Ozorkowa zapewnili, że zaproszą Young Stars i Quatro Man na występy do swojej miejscowości. Dlatego, tak bardzo jest ważne i należy dołożyć wszelkich starań, by tę współpracę nieustannie pielęgnować na różnych płaszczyznach jej działania.

Gminę Pyrzyce reprezentowała delegacja w składzie: Krzysztof Dubicki radny Rady Miejskiej w Pyrzycach, Aleksandra Wszoła kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Waldemar Kędziora kierownik Wydz. Edukacji Kultury i Sportu oraz Monika Wrzosek inspektor ds. współpracy zagranicznej i promocji.

Monika Wrzosek

fot. A. Wszoła, R. Fijałkowski