WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W SZKÓŁCE LEŚNEJ

dodano: 13-09-2013

Starsi, pięcioletni  i sześcioletni wychowankowie Przedszkola Publicznego Nr 4 w Pyrzycach, w dniu 10 września 2013 roku zawitali w leśnictwie Swobnica. Celem wycieczki było przyswojenie podstawowych wiadomości o środowisku naturalnym w bezpośrednim z nim kontakcie, kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec roślin , pokazanie walorów estetycznych, harmonii panującej w przyrodzie, a wreszcie uświadomienie znaczenia jej w życiu człowieka.

W asyście gospodarza i zarazem wyśmienitego przewodnika- leśniczego Lecha Antkowiaka,  dzieci zwiedziły szkółkę leśną, poddając bezpośredniej obserwacji sadzonki kilku gatunków drzew, takich jak: olcha, dąb, brzoza, świerk i sosna. Na polecenie leśniczego uruchomiono zraszacze, dzięki czemu dzieci miały wielką frajdę, a przy okazji poznały budowę i sposób działania tych urządzeń. Dowiedziały się również, jak duże znaczenie pełni funkcjonowanie szkółek we wspieraniu ekosystemów leśnych. Po działaniach edukacyjnych nadszedł czas na relaks podczas pałaszowania pieczonych przy ognisku kiełbasek i baraszkowania na placu zabaw. Wizytę zakończono pamiątkowym wpisem do kroniki leśnictwa oraz wspólnym zdjęciem przy zasadzonym w kwietniu 2006 roku dębie ku czci Papieża Jana Pawła II. Przed naszym odjazdem leśniczy tak zadął w róg sygnał pożegnalny, że łzy wzruszenia zakręciły się w oczach.

Bożena Szczawińska