SZLAKIEM MŁYNÓW W DOLINIE PŁONI "MARSZ PO ZDROWIE"

dodano: 23-09-2013

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie wśród mieszkańców gminy Pyrzyce formą rekreacji, jaką jest Nordic Walking, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach ze sportowym entuzjazmem przyjął zaproszenie na XLIII Jesienny Rajd Lubuski „Szlakiem Młynów Barlineckich”, z którego skorzystała liczna grupa pyrzyckich miłośników tej dziedziny sportu. Organizatorem był Barlinecki Ośrodek Kultury – Centrum Informacji Turystycznej oraz Klub PTTK „Barlineckie Dobrusie”. Celem imprezy było promowanie zdrowego stylu życia a także edukacja leśna, przyrodnicza i historyczna. Łącznie w rajdzie wystartowało ok. 60 uczestników.

8 kmtrasa rajdu przebiegała przez malownicze tereny Barlinka i po terenach Doliny rzeki Płoni z zakończeniem w Żydowie. Na starcie w Barlineckim Ośrodku Kultury liczna grupa miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu została uroczyście powitana przez Królową Puszczy Barlineckiej. Bogaty program oferował nie tylko sam marsz dla zdrowia, lecz także zwiedzanie i poznanie historii Barlinka i okolic, w tym: przyrodniczą wystawę fotograficzną, spacer śladami historii młynów oraz wizytę w Młynie Papiernia. Przystanek we młynie połączony był z jego prezentacją i zwiedzaniem. Wszyscy uczestnicy dzielnie i w równym tempie pokonali wyznaczony odcinek.

Na mecie, która była usytuowana w malowniczej wsi Żydowo nad jeziorem Żydowskim na uczestników marszu czekał ciepły poczęstunek, przygotowany przez panią sołtys Żydowa oraz młynarki. Choć trochę zmęczeni, to w radosnych nastrojach wszyscy zasiedli przy ognisku do wspólnego biesiadowania. Imprezę zakończono wspólnym pamiątkowym zdjęciem.