Park Żywego Rzemiosła

dodano: 23-09-2013

W ostatnią niedzielę tegorocznego lata spotkaliśmy się przy pyrzyckich mini tężniach podczas imprezy plenerowej „Park Żywego Rzemiosła” zorganizowanego pod patronatem burmistrza Pyrzyc przez Polski Komitet Opieki Społecznej, Pyrzycki Dom Kultury oraz Pyrzycką Bibliotekę Publiczną. „Park Żywego Rzemiosła” to spotkanie z lokalnymi twórcami i kolekcjonerami czyli ludźmi z pasją.

Wśród nich byli plastycy i graficy: Kazimierz Cielecki, który dał sie skusić na naszkicowanie paru karykatur, Jerzy Frymus, Romuald Fijałkowski, rzeźbiarz Stanisław Sarzała, wszyscy wraz ze swoimi pracami. Panie Małgorzata Cichowicz i Eliza Jaroszyńska prezentowały misterne wyroby szydełkowe wśród których były nie tylko serwetki, ale również koszyczki, dzwoneczki, kurczaczki oraz wiele innych form. Genowefa Michalczuk zaprezentowała swoje hafty, również pyrzyckie, krzyżykowe, richelieu. Pani Maria Wieczorkiewicz zaprezentowała swoje cudeńka z papieru, (origami), bibuły, krepiny,ozdobnych taśm, wstążek – kwiaty, koszyczki, przepiękne łabędzie, bombki, ... i wiele innych bajecznie kolorowych form.

Dzięki pani Magdalenie Wodzińskiej, Ewelinie Grzejszczyk i Izabeli Kalinowskiej, które przywiozły z Krzemlina domowe wypieki sporządzone przez tamtejsze gospodynie. Przywiozły również prace sporządzone z zapałek, wykałaczek i patyczków prace pana Adama Ostolskiego. Panowie Bolesław Garczyński i Zenon Olesiejuk to kolekcjonerzy, „pozytywnie zakręceni” na punkcie naszych regionalnych staroci, zaprezentowali mały wycinek swoich zbiorów – wyroby mosiężne (dzbanki, dzbanuszki, świeczniki i inne cudeńka, broń białą, bagnety, żelazka, lokówki metalowe, pistolety.

Na szczególną uwagę zasługują prace młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach. Można było podziwiać grafiki, fotografie, wydzieranki, wyklejanki, bransolety plecione z muliny, origami, prace zrobione metodą decoupage, pirografii oraz wyszywanki matematyczne. Uzdolnioną młodzieżą z PG opiekuje się pani Elżbieta Król i Klaudiusz Kaźmierczak. Wszystkie prace można było nabyć lub zamówić u naszych uzdolnionych mieszkańców.