Obchody Dnia Papieskiego

dodano: 16-10-2013

Jak co roku 16 października przypada "Dzień papieski". W roku bieżącym obchodziliśmy 35 rocznicę wyboru arcybiskupa krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża, który przyjął imię Jan Paweł II. Z tej okazji 13 października 2013 r. w Kościele p.w. NMP Bolesnej odbyła się uroczysta msza św., która prowadził ksiądz dziekan Leszek Konieczny. Na mszę św. licznie przybyli  mieszkańcy Pyrzyc. Wśród uczestników był Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech oraz inni przedstawiciele władz gminnych i powiatowych. Po mszy świętej odbył się koncert przygotowany przez uczniów i nauczycieli Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej oraz zaproszona szkoła z Myśliborza.

W tym roku Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Pod tym hasłem biblioteka w Pyrzycach zorganizowała w kościele wystawę poświęconą Ojcu Świętemu. Uczestnicy Święta, które zostało ustanowione decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej ustawą z dnia 27 lipca 2005 roku "w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku”, wysłuchali m.in. chóru szkolnego, nauczycieli i zespołu The Figiels  w utworach: "Wadowice”, „Barka”, "Abba Ojcze”. Następnie zespól wokalny i trio instrumentalne wykonali psalm "Psłuchaj córko”. Modlitwę do św. Grzegorza na trąbce wykonał T. Dąbrowski przy akompaniamencie D, Kosały. Zespól saksofonowy z PSM Myslibórz wykonał Choral, Scherzo oraz Marsza. Tango Oblivón A. Piazzolla wykonali nauczyciele w osobach Marek Stawniak i Krzysztof Szuszkiewicz.

Po koncercie zgromadzeni udali się pod Pomnik Jana Pawła II, gdzie delegacja Gminy Pyrzyce w składzie Jerzy Marek Olech burmistrz Pyrzyc, Beata Kurowska sekretarz gminy, Izabella Morka kierownik wydziału organizacyjnego UM oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów. Wszyscy uczestnicy otrzymali zapalone znicze, które zostały ułożone w formie ryby.

Ofiarę z niedzielnej mszy św. ksiądz dziekan Leszek Konieczny przekazał na ręce dyrektora szkoły muzycznej Ewie Loba – Diakité, z przeznaczeniem na pomoce dydaktyczne dla szkoły.