Pożegnanie ks. Januarego Żelawskiego

dodano: 10-12-2013

W niedzielę 8 grudnia 2013 r. odbyła się uroczysta msza święta kończąca 25-cio letnią posługę księdza Januarego Żelawskiego jako proboszcza Parafii w Brzesku. Ksiądz January to bardzo ciepły i serdeczny człowiek, miłośnik kultury, wydał książkę o sanktuarium w Brzesku.

Urodził się 5stycznia 1939 r. we wsi Trzebica. W maju 1958 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Busku Zdroju i po pewnych oporach zdecydował się, ze zostanie kapłanem. Wiązało się to oczywiście z wyjazdem z rodzinnego domu, ponieważ do seminarium trafił do Diecezji w Gorzowie Wlkp., która swoje seminarium duchowne miała w Gościkowie Paradyżu. W trakcie studiów odbył dwuletnia służbę wojskową. Po dalszych trzech latach nauki  16 czerwca 1966 r., przyjął święcenia kapłańskie na Jasnej Górze. Na pierwszy wikariat poszedł do niewielkiej wioski Sielsko w powiecie łobeskim. Po Sielsku, poprzez Barwice k. Szczecinka, w roku 1972 został nominowany na wikarego w Moryniu.

W roku 1974 nastąpił podział tej parafii i księdzu Januaremu dostała się mniejsza część o nazwie Klepicz, gdzie należało wybudować nową  plebanię. Po pewnym czasie w parafii Klepicz, znalazła się m.in. sławna miejscowość z "forsowania Odry” o nazwie Siekierki, wraz ze swoim cmentarzem wojskowym. To właśnie w tej sławnej wiosce udało się przygotować wszystko co jest konieczne, do powstania pierwszego Sanktuarium Maryjnego w diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

W roku 1996 roku bp Kazimierz Majdański parafie  w Klepiczu podzielił na dwie mniejsze. Ta druga przypadła księdzu gdzie by pierwszym proboszczem i kustoszem, pierwszego w diecezji sanktuarium Maryjnego.

W roku 1988 przeniesiony został do Brzeska gdzie posługę kapłańską pełnił przez 25 lat. Wiek księdza pozwala już  odejść na emeryturę. W grudniu tego roku opuszcza Brzesko i udaje się do Stargardu Szczecińskiego.

Na pożegnaniu nie zabrakło wielu osobistości, wśród których był Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech. Bardzo serdecznie podziękował księdzu proboszczowi za pracę włożoną w rozwój parafii Brzesko i współpracę na rzecz lokalnej społeczności.