Dział Tradycji - "Muzeum Ziemi Pyrzyckiej"

dodano: 18-02-2014

W dniu 12 lutego 2014 r. w Kaplicy Świętego Ducha, gdzie znajduje się obecnie Dział Tradycji - "Muzeum Ziemi Pyrzyckiej" odbyła się wieczornica poezji Juliana Tuwima. Organizatorem spotkania była Pyrzycka Biblioteka Pyrzycka przy współudziale sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przybyłych gości powitała dyrektor PBP Pani Magdalen Brzozowska -Wróblewska.

Wśród osób recytujących znalazł się burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech, który recytował duchowe przesłanie utworu "Rzecz Czarnoleska”. Pani Jadwiga Rzepiak omówiła wstęp do twórczości Juliana Tuwima podkreślając twórczość poświęconą dzieciom. Pani Krystyna Góral przedstawiła historię rodziny w poezji autora. Poezja przeplatana była z muzyką między innymi mieliśmy okazję usłyszeć utwory, które śpiewał Czesław Niemen, tj. "Pod Papugami", "Wspomnienie” Wśród osób recytujących poezję Juliana Tuwima był Józef Kędziora, który opowiadał o okresie warszawskim, Astrid Czarnecka o muzyce, rytmie i harmonii, Józef Majewski przedstawił poezję  w sprawach politycznych. Natomiast Halina Kozłowska mówiła o wspaniałej miłości w twórczości Tuwima, Wojciech Siatczyński  opowiadał o udanych ripostach i satyrze, Jerzy Goclik z przekąsem recytował „Bal w operze”.  Wieczornicę zakończono przedstawiając twórczość emigracyjną oraz ostatni okres życia Juliana Tuwima w wykonaniu Edwina Nickla. Obecni na spotkaniu byli  zachwyceni pomysłem organizatorskim i czekają już na następne spotkanie, które odbędzie się w marcu br. i poświęcone będzie poezji Papuszy przy współudziale Stowarzyszenia "PATRA”