UROCZYSTE OBCHODY 69. ROCZNICY ZAKOŃCZENIA WALK O PYRZYCE

dodano: 04-03-2014

2 marca 2014 roku minęła 69. rocznica zakończenia walk o Pyrzyce. Jak co roku, pod Pomnikiem przy Placu Wolności zebrali się mieszkańcy Ziemi Pyrzyckiej, władze samorządowe, dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli oraz delegacje stowarzyszeń i zakładów pracy, aby oddać hołd żołnierzom poległym w walkach o Pyrzyce i złożyć symboliczną wiązankę kwiatów.

Uroczystość przygotowała młodzież i nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach, deklarując w swoim wystąpieniu, że będą trwać  w obowiązku przekazywania wiedzy historycznej o naszym regionie kolejnym pokoleniom, aby pamięć o tych którym zawdzięczamy wolność i piękno ziemi pyrzyckiej nigdy nie zginęła. Niestety w tym roku słowa wojna, pokój, wolnośći niepodległość nabrały innego, intensywniejszego znaczenia w świetle wydarzeń tuż za naszą wschodnią granicą.

Druga część uroczystości odbyła się w Pyrzyckim Domu Kultury, gdzie w holu można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Pyrzycką Bibliotekę Publiczną, a na sali widowiskowej młodzież z Publicznego Gimnazjum przedstawia inscenizację słowno – muzyczną „Czas nie zatrze śladów”. Widowisko przygotowane pod kierownictwem Elżbiety Król, Mirosława Staciwy i Wioletty Maliszewskiej – Werdy zaprezentowali uczniowie: Oliwia Pęciak (IA), Patrycja Pietrzak (IA), Matylda Wróblewska (IB), Emilia Szewczyk (IB), Nikola Dzięgielewska (IB), Eliza Nowicka (IB), Wiktoria Szymanis (IIA), Małgorzata Prokop (IIA), Natalia Golczyk (IIA), Natalia Haręża (IIA), Martyna Trusiewicz (IIA), Natalia Piórczyńska (IIA), Jakub Bochan – Bochanowicz (IIA), Damian Mielczarek (IIA), Jacek Szymański (IIA), Patryk Pieczonka (IIA), Filip Kobylarz (IIA), Zuzanna Hałasa (IIA), Kacper Siepka (IIA), Aleksandra Mierzwiak (IIB), Magdalena Retecka (IIC),obsługę techniczną zapewnili: Jędrzej Hołownia (IIIA), Cezary Piechnik (IIIB), Jakub Miernik (IIIB). Oprawę plastyczną i dekorację sceny przygotowała Agnieszka Nowaczek.

B.S.