dodano: 29-03-2012
Budynek szkoły znajduje się w centrum wioski obok kościoła. Charakterystyczny z czerwonej cegły, otoczony boiskiem i pięknym ogrodem z różnorodną roślinnością, alejkami i ławeczkami. W porze letniej jest idealnym miejscem do wypoczynku nie tylko dla uczniów szkoły, ale i dla młodzieży spotykającej się wieczorami.
Budynek szkoły, choć z zewnątrz nie wygląda okazale, w środku jest odnowiony, wymienione podłogi, okna, kolorowe ściany, nowe meble i sprzęt, to wszystko wymieniane systematycznie przez kilka ostatnich lat.
Wchodząc do szkoły, w długim wąskim holu widoczne są na każdej ze ścian gazetki , gabloty z pamiątkami, tabla absolwentów nawet jeszcze z lat 70 –tych, zdjęcia w antyramach przedstawiające wycieczki i wydarzenia szkolne, działalność samorządu uczniowskiego, kół zainteresowań , informacje bieżące dotyczące funkcjonowania szkoły, a także ogłoszenia o zbliżających się przedsięwzięciach w formie plakatów. Uwagę też przykuwa wielki napis "Szkoła z klasą" i certyfikat uzyskania tego tytułu. W oddali widać marmurową tablicę pamiątkową z popiersiem Jana Pawła II – patrona szkoły oraz portretem Papieża wykonanym przez włoskiego malarza, a podarowanym szkole przez kardynała Stanisława Dziwisza z dedykacją. Największą uwagę odwiedzających szkołę zwracają zdjęcia z nadania imienia szkole z udziałem braci Golców . Korytarz szkolny stanowi więc swoiste miejsce pamiątek i wspomnień absolwentów. Na parterze znajdują się klasopracownie , pokój nauczycielski, sekretariat, gabinet dyrektora , świetlica (na długiej przerwie stanowiąca też stołówkę) i mała sala gimnastyczna , znajduje się tez pracownia komputerowa z dostępem do Internetu (14 stanowisk).
Klatka schodowa prowadząca na piętro szkoły "podpowiada", że uczą się tam klasy 0-III, ponieważ malowidła na ścianach przedstawiają las z bohaterami ulubionych bajek, przyciągają wzrok dzieciaków. Piętro szkoły zdobią eksponaty na temat historii naszej miejscowości ( wystawa obrazująca zabytki i wygląd Brzeska sprzed 100lat oraz w okresie powojennym.) Wystawa zorganizowana we współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Oprócz sal lekcyjnych znajduje się tam też biblioteka z izbą pamięci w której zgromadzono wiele cennych pamiątek z okresu 60 – lecia szkoły oraz eksponatów o wartości historycznej.
Analizując pracę i wyniki, jakie osiąga szkoła, można zauważyć, że systematycznie zmierzamy do podwyższania wyników, warunków i jakości nauczania, a baza dydaktyczna ulega ciągłym unowocześnieniom. W ciągu ostatnich kilku lat uzyskaliśmy tytuł "Szkoły z klasą", nadaliśmy szkole imię wielkiego Polaka , współpracujemy z różnymi instytucjami realizując program wychowawczy i profilaktyczny szkoły. Pozyskaliśmy pracownię komputerową a wcześniej we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za prowadzenie kursów dla mieszkańców naszej wioski pozyskaliśmy dodatkowo 5 zestawów komputerowych. Współpraca z Radą Rodziców pozwala na organizowanie gminnych konkursów, imprez środowiskowych, festynów rekreacyjno-sportowych, integrując mieszkańców czterech wiosek ( Brzesko, Letnin, Mechowo, Obromino),z których uczą się dzieci. Szkoła stworzyła swoja stronę internetową www.spbrzesko.pl , która promuje szkołę, stanowi jej wizytówkę na zewnątrz, poddawana jest ciągłym ulepszeniom.
Wyniki nauczania oraz wyniki po sprawdzianie klasy VI, a także wysokie lokaty w konkursach na szczeblu gminnym czy wojewódzkim potwierdzają naszą ogromną prace i wysiłek na rzecz ucznia i szkoły:
Sport
Turystyka
Od 5 lat szkoła zdobywa I miejsce w konkursie na Najaktywniejsze Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze.
Ekologia
Od 7 lat przemiennie I lub II miejsce w Wielkim Konkurs Ekologicznym na zbiórkę surowców wtórnych organizowany przez PPK. Od kilku lat uczniowie wyjeżdżają na tzw. ZIELONĄ SZKOŁĘ w ramach głównej nagrody za zbiórkę puszek aluminiowych.
W roku 2011 szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez NIVEA wygrywając główna nagrodę, którą jest PLAC ZABAW o wartości 100tys.
Bezpieczeństwo uczniów to kolejny ważny punkt naszej misji. Tu wszelkie ustalenia w programie wychowawczym , profilaktycznym jak tez w porozumieniu z Rada Rodziców i instytucjami wspierającymi działają prawidłowo i co najważniejsze same dzieci czują się w szkole bezpiecznie, nie są tu anonimowe, a ich rodzice nie wnoszą negatywnych spostrzeżeń.
Obowiązkowy jednolity strój, schludny wygląd, zakaz noszenia telefonów komórkowych i innych urządzeń powoduje, ze żadne dziecko nie wyróżnia się, ani tez żadne nie czuje się gorsze od innych biorąc pod uwagę choćby status materialny rodziców.
Nauczyciele doskonalą swój warsztat, dokształcają się, wnosząc wiele pomysłów i tzw. "dobrej praktyki" do swojej pracy. Wprowadzamy w nauczaniu elementy "Oceniania kształtującego" współpracując w tym zakresie z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych