Promocja katalogu zabytków powiatu pyrzyckiego

dodano: 13-03-2014

7 marca 2014 r. w Kaplicy św. Ducha, Dziale Tradycji - "Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” odbyła się promocja "Katalogu zabytków powiatu pyrzyckiego, którego autorami są Dorota Bartosz i Maciej Słomiński. Katalog ten stanowi pierwszą część serii "Katalogu zabytków sztuki w Polsce”. Dorota Bartosz i Maciej Słomiński są znanymi w Szczecinie historykami sztuki, związanymi z instytucjami ochrony zabytków, redaktorem naczelnym "Katalogu" jest Marcin Zgliński, w spotkaniu wzięła również udział Ewa Stanecka – zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków.

Na zaproszenie autorów licznie przybyły osoby, którym bliskie są losy naszych zabytków: historycy, dyrektor Muzeum w Stargardzie Szczecińskim wraz z pracownikami, księża parafii powiatu pyrzyckiego, władze miasta i gminy oraz powiatu pyrzyckiego, młodzież z Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach wraz z opiekunami oraz mieszkańcy Pyrzyc i okolic.

Katalog pyrzycki ma ponad 260 stron tekstu i ponad 520 fotografii (w tym ponad trzydzieści barwnych), których autorami są głównie Grzegorz Solecki i Arkadiusz Piętak. Książka poświęcona jest pamięci prof. dr. Stanisława Latoura (1927-2007), architekta i konserwatora zabytków.

Dorota Bartosz i Maciej Słomiński omawiają w katalogu zabytki znajdujące się w ponad sześćdziesięciu miejscowościach dzisiejszego powiatu pyrzyckiego, w dwóch miastach (Pyrzyce, Lipiany) i wsiach. Każdej miejscowości poświęcony jest osobny rozdział, każdy ma podobny układ: wstępem są ujęte dzieje miejscowości, po czym następują prezentacje poszczególnych zabytków. Lista zabytków obejmuje obiekty od czasów średniowiecza po pierwszą połowę XX wieku. Na terenie powiatu trafiają się wyjątkowe perełki, jak m.in. zidentyfikowany dopiero niedawno w kościele w Żabowie obraz Petra Jana Brandla, czeskiego mistrza baroku.

B.S.