Dni Olimpijczyka

dodano: 07-04-2014

Dni Olimpijczyka to impreza organizowana przez PKOl od 1965 roku. Ma ona na celu promocję idei olimpijskiej oraz wszelkie wartości olimpizmu. Odbywa się to poprzez spotkania młodzieży z olimpijczykami, organizację konkursów wiedzy olimpijskiej, organizację imprez oraz zawodów wraz z odczytaniem Apelu Olimpijskiego oraz ceremoniałem igrzysk olimpijskich.

Pyrzyce mają bogatą tradycję i renomę w szerzeniu olimpizmu. W skład tegorocznych obchodów organizowanych przez Pyrzycki Klub Olimpijczyka, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy i Ośrodek Sportu i Rekreacji weszły takie imprezy, jak: Inauguracja Pyrzyckich Dni Olimpijczyka, Konkurs Wiedzy Olimpijskiej i Od Chamonix do Soczi, biegi przełajowe dzieci i młodzieży w Janowie oraz 43. Bieg Gryfitów.

Inaugurację PDO w hali sportowej rozpoczął przemarsz młodzieży reprezentującej szkoły i kluby naszego powiatu. Ceremoniał olimpijski rozpoczął Jakub Woźniak – uczeń ZS w Kozielicach, jeden z najlepszych biegaczy w województwie, który zapalił znicz olimpijski. Ola Kuźnicka, Marcin Kaźmierczak i Aneta Różalska – lekkoatletka i siatkarze dokonali aktu wciągnięcia flagi olimpijskiej. Apel olimpijski wygłosiły siatkarki Aneta Lal i Wiktoria Szymanis. Ozdobą imprezy były pokazy gimnastyczne podopiecznych Danuty Kuźnickiej i Zofii Kusz z Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach, skoki akrobatyczne zapaśnika Spartakusa oraz żywiołowe tańce w wykonaniu Matyldy Wróblewskiej i Mateusza Kostkiewicza z Klubu Tańca „Flesz”

Licznie zgromadzona publiczność gorąco powitała olimpijczyków, którzy licznie przybyli do Pyrzyc – wioślarkę Różę Datę – Ptak, żeglarza Janusza Olszewskiego, boksera Krzysztofa Pierwienieckiego, kolarzy Wojciecha Matusiaka i Rajmunda Zielińskiego, pływaka Władysława Wojtakajtisa, piłkarza Henryka Wawrowskiego. Pyrzyce zaszczycili także swoją obecnością – Stanisław Kopeć, prezes zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, Andrzej Stec, prezes Szczecińskiego Klubu Olimpijczyka oraz Tomasz Paciejewski, sekretarz RW LZS w Szczecinie. Cieszył liczny udział samorządowców z burmistrzem Markiem Olechem i starostą Wiktorem Tołoczko na czele.

Olimpijczycy wręczyli też drugie kółka olimpijskie lekkoatlecie Jakubowi Woźniakowi i zapaśnikom – Patrycji Daszkiewicz oraz jakubowi Nowakowskiemu. Trzecie kółko otrzymał zapaśnik Adam Szustak. Wyróżnienia Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka – „FAIR PLAY” i „NADZIEJA OLIMPIJSKA” otrzymali: stowarzyszenie „BLACK TEAM” oraz Adam Szustak.

Za promocję idei olimpijskiej oraz organizację imprez sportowych brązowe medale PKOl-u otrzymały: Kamila Migdał i Justyna Gredka.