I Pyrzycka Senioriada - Seniorzy w sportowej rywalizacji "na wesoło"

dodano: 15-04-2014

Po raz pierwszy w historii pyrzyckiego sportu -  w minioną sobotę (12.04.20414 r.) z inicjatywy i na zaproszenie pyrzyckich instytucji - Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku „pod dachem” hali OSiR pokolenie 50+  rywalizowało ze sobą w wieloboju sportowo – rekreacyjnym „na wesoło” pn. „I Pyrzycka Senioriada – Aktywni w każdym wieku”.

Na starcie igrzysk stanęły reprezentacje czterech Uniwersytetów z: Gryfina, Stargardu Szcz., Złocieńca i Pyrzyc. Sobotnia uroczystość rozpoczęła się wspólną defiladą oraz wykonaniem narodowego tańca „Poloneza” przez gospodarzy - uczestników sekcji tańca, których przygotowywali instruktorzy z Pyrzyckiego Domu - Kultury Joanna Suwińska i Janusz Urbański. Oficjalnego otwarcia dokonali: Marek Olech – Burmistrz Pyrzyc oraz Zenobia Walczak Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pyrzycach.  Podczas pokazów gimnastycznych zaprezentowanych przez Cezarego Piechnika, Natalię Kluskę, Olę Wierzbicką Agatę Łatyszkiewicz i Weronikę Staszak (uczniowi PG) ukazane zostało doskonałe połączenie muzycznej energii i harmonii ciała z elementami akrobatyki.

Zabawa rozpoczęła się od wspólnej rozgrzewki, którą poprowadziły uczennice z pyrzyckiego gimnazjum.

Następnie (z drutami i włóczką) w konkursowe szranki pn. „szalik dla wielkoluda” stanęły reprezentantki czterech zespołów. Na wykonanie wełnianego okrycia Panie miały 20 min. Natomiast na parkiecie hali w kilkunastu konkurencjach rywalizowały ośmioosobowe zespoły. Każdy z zawodników dawał z siebie wszystko, ale tak naprawdę nie o wygraną chodziło tylko o wspaniałą zabawę. Przygotowane konkurencje sportowo – artystyczne wzbudzały wiele pozytywnych emocji nie tylko wśród uczestników, ale także wśród kibiców, którzy dzielnie wspierali swoje ekipy. Można było podziwiać jak „młodzi duchem” seniorzy wykazywali się nie tylko umiejętnościami sportowymi, w takich konkurencjach jak: wyścigi rzędów, rzut beretem, obieranie jabłka nożykiem jednorazowym, wyścig kelnerów, ale także kreatywnością, wyobraźnią i poczuciem humoru w prezentacji drużyny „na wesoło”, piosence o miłości do warzywa lub owocu, kalamburach, głuchym telefonie i rewii mody. Ta ostatnia konkurencja (niespodzianka) była dopełnieniem sobotniej olimpiady i przyniosła najwięcej śmiechu. Ogrom braw i wspaniały ubaw otrzymali Panowie, którzy z zawiązanymi oczami mieli za zadanie ubrać swoją modelkę (która również miała opaskę na oczach). Po czy pary w iście modowym stylu prezentowały swoje projekcje, a przyznać trzeba, że stroje były bardzo wyszukane.

Pyrzyckim igrzyskom pt. „Aktywni w każdym wieku” przyświeca cel: integracja seniorów z Uniwersytetami Trzeciego Wieku w województwie zachodniopomorskim, współdziałanie lokalnej społeczności oraz zabawa sportowa fair – play. W trakcie zawodów organizatorzy przygotowali dla wszystkich ekip i gości ciepły poczęstunek oraz kawę, herbatę i ciasto.

Po zakończonych zmaganiach włodarz miasta serdecznie podziękował drużynom, kibicom oraz przybyłym gościom za wspaniałą atmosferę i mile spędzony czas. Wręczając dyplomy – podziękowania wyraził nadzieję na dalszą owocną współpracę. Podziękowaniom, przemówieniom i owacjom nie było końca. Goście już teraz zadeklarowali swój udział w przyszłorocznej edycji Senioriady i choć zmęczeni to w świetnych nastrojach wyjechali z Pyrzyc do swoich domów.

Dziękujemy Danucie Kuźnickiej i Zofii Kusz (nauczycielkom Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach), które wspólnie z pracownikiem OSIR prowadziły sportowe rozgrywki.

red. Justyna Gredka