Debata z młodzieżą

dodano: 16-05-2014

Z inicjatywy uczniów Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach zorganizowano debatę, w której uczniowie mogli zadawać pytania burmistrzowi. Do udziału w debacie zaproszono wszystkie szkoły, także te ponadgimnazjalne, których organem prowadzącym jest Starostwo. Niestety żadna ze szkól ponadgimnazjalnych, czyli Zespól Szkól Nr 1 , Nr 2, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Społeczne Gimnazjum, które mieści się w budynku ZS Nr 1 nie wzięły udziału w debacie.

Natomiast licznie przybyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum, Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi.
Przedstawiciele przybyłych szkól zasiedli na scenie i po prezentacjach swoich placówek mogli zadawać pytania. Przy stole prezydialnym zasiedli także dyrektorzy jednostek organizacyjnych przedstawiając prezentację multimedialną z pełną ofertą swoich propozycji do spędzenia wolnego czasu. Dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury wystosował do przybyłych uczniów ankietę, która zawierała pytania dotyczące czego dzieci i młodzież oczekują i jakie zajęcia ich interesują. Moderatorem debaty była Agnieszka Odachowska dyrektor Lokalnej Grupy Działania Ziemia Pyrzycka.

Z sali padły pytania do burmistrza o następującej treści:

1) Jakie inwestycje będą realizowane w najbliższym czasie?
Odp. Planowana jest budowa pływalni przy Publicznym Gimnazjum , budowa ogólnodostępnych boisk oraz wielofunkcyjne boisko przy Szkole Podstawowe w Pyrzycach, oczywiście zadania te planuje się realizować ze środków pozabudżetowych.
2) Jakie działanie zostaną podjęte, żeby zatrzymać w Pyrzycach młodzież?
Odp. Największym problemem jest sieć szkól ponadgimnazjalnych, nie ma specjalnego wyboru zawodu no i oczywiście brak miejsc pracy dla absolwentów zarówno szkól średnich jak absolwentów wyższych uczelni.
3) Czy w okresie wakacji będzie czynne kino?
Odp. Jak tylko będzie zapotrzebowanie na taka formie spędzania wolnego czasu to jak najbardziej będą seanse w pyrzyckim kinie.
4)Czy przewiduje Pan w tym roku przyznanie stypendiów dla osób za osiągnięcia sportowe i w nauce?
Odp. Tak oczywiście co roku takie stypendia są przyznawane i będę kontynuował ta formę nagradzania.
5)Czy będzie cos organizowane dla dzieci z okazji Dnia Dziecka?
Odp. Tak będzie niespodzianka z okazji tego dnia organizowana przez Pyrzycki Dom Kultury.
6) Czy będzie impreza „Dni Pyrzyc” nie folklor tylko osobna, żeby promować miasta i gminę?
Odp. Raczej nie ze względu na brak środków chcę, żeby to połączyć w jedna imprezę.
7) Czy pana praca wydaje się łatwa czy trudna?
Odp. Odpowiem tak, kiedy obejmowałem urząd z woli mieszkańców wydawało mi się, że będzie łatwiej. Dzisiaj oceniam swoją pracę za trudna i odpowiedzialną.
8)Czy na wakacje będą atrakcje dla młodzieży tzw. starszej?.
Odp. Planujemy jako urząd atrakcje podczas wakacji dla młodzieży. Na początku wakacji i na koniec na stadionie z zespołem a potem dyskoteka.
9) Kiedy w Publicznym Gimnazjum doczekamy się nowego parkietu?
Odp. Jest to olbrzymi problem, ponieważ z zewnątrz budynek wygląda już atrakcyjnie natomiast sala gimnastyczna od dawna wymaga gruntownego remontu. Piszemy projekty i jak tylko otrzymamy fundusze to na pewno sala będzie remontowana w pierwszej kolejności.
10) Czy będą budowane nowe ścieżki rowerowe?
Odp. Tak myślę o tym, poinformuję że od PKP otrzymaliśmy teren po rozebranych torach kolejowych i jest zamysł, żeby budować nową ścieżkę w stronę Kozielic.
11)Jak pan ocenia funkcjonowanie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego?
Odp. Pomysł był trafiony, myślę że funkcjonowanie tej palcówki należy ocenić bardzo pozytywnie, młodzież chętnie uprawia sport.

Pan burmistrz pytał młodzież czy oni maja jakieś oczekiwania i czego brakuje w Pyrzycach. Odp. brakuje pływalni, i internetu Wi-Fi. Debata przebiegła w ciepłej, przyjaznej atmosferze i miała na celu przybliżenie problemów dotyczących młodzieży.