ŚWIĘTO SZKOŁY, ŚWIĘTO MUZYKI, ŚWIĘTO DEMOKRACJI

dodano: 09-06-2014

4 czerwca Pyrzycka Szkoła Muzyczna I st. obchodziła swoje 8 święto. To również data obchodów jubileuszowego, obywatelskiego Święta Demokracji. Z tej okazji Dyrektor Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej I st. Pani Ewa Loba-Diakité wraz z Dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego Panem Grzegorzem Konopczyńskim zorganizowali w sali widowiskowo-kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury uroczysty koncert z udziałem uczniów i nauczycieli szkół muzycznych z Pyrzyc i Stargardu Szczecińskiego. Patronat nad całą uroczystością objął Burmistrz Pyrzyc Pan Mark Olech.

Na wstępie organizatorzy: Pani Ewa Loba-Diakité i Pan Grzegorz Konopczyński powitali wszystkich przybyłych gości, uczniów, rodziców oraz mieszkańców miasta. Burmistrz Pyrzyc Pan Marek Olech w swoim wystąpieniu podkreślił doniosłość wydarzeń 4 czerwca 1989 roku, kiedy to odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w naszej ojczyźnie. Koncert prowadziła pani Kamila Marchlewicz nauczyciel Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej.

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej I st. prezentując kolejno każdy instrument:

- Oliwia Prajzendanc – GITARA – T. Stachak „Adios Laura”
- Bartosz Płotnicki – ALTÓWKA - D. Obijalska „Turlaj się piłeczko”
- Magdalena Pszczoła – FLET - N. Paganini „Melodia”
- Mateusz Fejczuk – AKORDEON - J. Szatrow „Na wzgórzach Mandżurii”
- Natalia Zajda – KONTRABAS - M. Karłowicz „Pamiętam ciche, jasne, złote dnie..”
- Weronika Staszak, Konrad Siepka - TRĄBKA –Dwa duety: „Secred song”, „Russion hymn”
- Wojciech Kasperski – WIOLONCZELA - R. Teiner Andante
- Magda Żywicka – FORTEPIAN – Mikołaj Dremluga „Pieśń liryczna”
- Anna Lisiecka - SAKSOFON - Charles Colin Solo koncertowe
- Hanna Rojek – SKRZYPCE – K. Lewie „Tarantella”
- Michał Hołownia – KSYLOFON - J. Levy „Grand Russian Fantazja” akomp. K. Figiel
- Zespół smyczkowy pod dyrekcją K. Marchlewicz – „Rigaudon” i „Majowy korowód”
- Zespół The Figiels z orkiestrą dętą przygotowane przez K. Figla i T. Dąbrowskiego – „ Yesterday” The Beatles, „Tuequilla”

Uczniom akompaniowali: pani Jekaterina Iwanciw oraz pan Krzysztof Figiel. Prezentacje uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. rozpoczęły absolwentki naszej szkoły, które kontynuują naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Stargardzie Szczecińskim Natalia Haręża uczennica klasy II skrzypiec Władimira Iwanciwa, wykonała M. Brucha Koncert g-moll cz. I przy akompaniamencie Pani Jekateriny Iwanciw. Justyna Robak uczennica klasy IV altówki Kamili Marchlewicz, zaprezentowała C. Zeltera Koncert Es-dur cz. I. Akompaniował Pan Krzysztof Figiel. Punktem kulminacyjnym uroczystości były koncerty klasyków wiedeńskich w wykonaniu solistów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej PSM II st. im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie Szczecińskim pod dyrekcją prof. Stanisława Sadłowskiego. J. Haydn Koncert wiolonczelowy C-dur. Solistka – Dominika Szcześniak – uczennica VI klasy wiolonczeli prof. Stanisława Sadłowskiego L. v Beethoven Koncert c-moll cz. I. Solista Piotr Kanarek – uczeń VI klasy fortepianu mgr Żanety Bartosiewicz.

Uroczysty Koncert z okazji 25 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce był dla Pyrzyczan wyjątkową okazją do „konsumowania” muzyki przy dźwiękach FORTEPIANU YAMAHA C6X, który zagościł na deskach sali widowiskowo-kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury dzięki wielkiej uprzejmości właściciela Salonu Muzycznej FAN Pana Grzegorza Walczyńskiego.

Zakończenie uroczystości to lawina podziękowań Pani Dyrektor Ewy Loba-Diakité dla osób zaangażowanych w organizację koncertu:

• Pana Grzegorza Walczyńskiego za wypożyczenie fortepianu,
• Pana Stanisława Sadłowskiego za przygotowanie orkiestry szkoły muzycznej II st.
• uczniów szkoły muzycznej II stopnia, którzy pomimo gorącego czasu matur znaleźli czas i serce dla Pyrzyc,
• uczniów i nauczycieli Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej za bardzo dobre przygotowanie do prezentacji,
• Dyrektora PDK Pana Tadeusza Mazura za pomoc i wsparcie w przygotowaniach do Koncertu,
• Pana Romualda Fijałkowskiego za projekt plakatu reklamowego oraz zaproszeń,
• Pań Anny Fejczuk, Jolanty Budynek i Moniki Boreckiej za piękny wystrój Sali.