50 lat posługi kapłańskiej księdza Jerzego Trościanko

dodano: 26-06-2014

Ksiądz Jerzy Trościanko urodził się 1 lutego 1939 roku we Wrześciu nad Bugiem. Ojciec Władysław pochodził z Nowej Wielejki i pracował na kolei, matka Zofia z domu Puchalska pochodziła z Pińska. Rodzice ślub zawarli w 1935 roku w Kościele w Pińsku. Do wybuchu wojny ojciec pracował nadal na kolei. W roku 1944 transportem kolejowym Niemcy wywieźli całą rodzinę do Niemiec na roboty. Dziadkowie zostali w Pińsku. Po wojnie wrócili do wsi Kotoń, gdzie ojciec pracował aż do roku 1959. Niestety w tym też roku zmarł, zostawiając matkę z czwórką dzieci.

Szkołę Podstawowa ksiądz Jerzy skończył w Kotuniu a Liceum Ogólnokształcące w Siedlcach. W 1957 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Diecezji Gorzowskiej. Święcenie kapłańskie przyjął w Koszalinie z rąk księdza biskupa Ignacego Jeża. Po ukończeniu Seminarium w 1964 r. został skierowany do pracy na pierwszy Wikariat w Stargardzie Szczecińskim (Kluczewo). Następnie w 1967 pracę podjął w drugim Wikariacie w Pełczycach.

Kolejne dwa lata czyli do 1972 roku pracował w Parafii w Chojnie. Po tym okresie był skierowany do Szczecin- Dąbia. Na pierwsze probostwo księdza Jerzego skierował ksiądz biskup Jerzy Stroba w 1974 roku do Chłopowa, gdzie gospodynią była jego matka, aż do dnia śmierci czyli 10.01.1981 r. Matka została pochowana w Kotuniu tam gdzie spoczywał jej mąż.

Na drugie probostwo mianował księdza Jerzego ksiądz biskup Kazimierz Majdański, trafił wtedy do Ryszewka. W Ryszewku pracował do 1989 rok, natomiast od 1 sierpnia 1989 roku przyszedł do Mielęcina, gdzie posługę sprawuje do dnia dzisiejszego. Skierowania dokonał także ksiądz biskup Kazimierz Majdański. Zgodnie z prawem kanonicznym 1 lutego 2014 r. złożył rezygnację z probostwa na ręce księdza biskupa Andrzeja Dzięgi.

21 czerwca 2014 r. ksiądz Jerzy obchodził Jubileusz 50-lecia posługi kapłańskiej. Z tej okazji w Kościele w Mielęcinie odbyła się uroczysta msza, na której przybyło 12 kapłanów oraz rzesze wiernych, zaproszonych gości wśród, których nie zabrakło burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha. Licznie przybyła także rodzina. Ksiądz biskup Andrzej Dzięga przysłał życzenia i Krzyż Jubileuszowy.

Życzymy księdzu dużo zdrowia i błogosławieństwa bożego.

M.N.