34 Pyrzyckie Spotkania z Folklorem

dodano: 02-07-2014

Już po raz 34 do Pyrzyc zjechały się zespoły ludowe, które zaprezentowały swoją kulturę regionalną. Oczywiście nie zabrakło miejscowych zespołów, które uświetniły nam czas swoimi występami. Tegoroczną atrakcją był zespól z Indonezji oraz z Rosji. Ich przepiękne stroje wzbudzały zachwyt i uznanie wszystkich widzów.

Tak jak co roku także te spotkania z folklorem rozpoczęły się koncertem w Kościele, gdzie poszczególne zespoły zaprezentowały pieśni religijne. W piątek 27 czerwca 2014 r. o godz. 17.00 nastąpiło oficjalne otwarcie 34 Pyrzyckich Spotkań z Folklorem, którego dokonał burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech wręczając klucz do bram Pyrzyc dla młodzieży z zespołu pyrzyckiego. Pan burmistrz postanowił w tym roku wyróżnić osoby, które w sposób znaczący przyczyniły się do propagowania kultury ludowej i brały udział w początkach powstawania festiwalu pod nazwą Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Wśród wyróżnionych byli: Artur Marcinkiewicz, Ryszard Głogowski, Ryszard Flak, Ryszard Kostro, Gabriel Oświeciński, Janusz Urbański, Janusz Szpaczyński, Romuald Fijałkowski, Anna Bajon, Karaźniewicz oraz osoby medialnie związane z muzyką ludową, tj. redaktor radia Szczecin Zdzisław Tararako oraz prof. Bogdan Matławski.

Po oficjalny otwarciu na scenę weszły poszczególne zespoły, oczywiście pierwszy taniec poloneza zatańczył Zespól Pieśni i Tańca Ziemi Pyrzyckiej. Po nim prezentowały się następne. Atrakcją wieczoru był występ zespołu cygańskiego „Cierchaj”.

W sobotę, tj. 28.06.2014 r. nastąpiło nadanie imienia rondu przy Placu Wolności. Mieszkańcy Pyrzyc zdecydowali, ze rondo będzie nazywało się Rondo Pyrzyckich Spotkań z Folklorem. Następnie ulicami miasta przeszedł korowód, w którym uczestniczyły wszystkie występujące zespoły. Sobotni wieczór umilił nam występ zespołu folkowo-rokowego BERKUT wykonując ukraińską muzykę folkową

W niedzielę cześć zespołów już pożegnaliśmy, całość imprezy zakończyła się o godz. 18.00. Zapraszamy za rok na 35 Pyrzyckie Spotkania z Folklorem.

M.N.