Gminne Dożynki w Giżynie

dodano: 02-09-2014

Najważniejszą uroczystością obchodzoną przez polskich rolników są Dożynki - Święto Plonów jest symbolicznym zwieńczeniem całorocznej pracy. Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 30 sierpnia, w Giżynie, rozpoczął je przemarsz barwnego korowodu na plac dożynkowy, prowadzony przez Kapelę Pyrzycką, na czele z Gospodarzem Dożynek, Burmistrzem Pyrzyc Jerzym Markiem Olechem wraz z małżonką, Sołtysem Giżyna Krzysztofem Oszczykiem oraz Starostami – Beatą Malinowską i Dawidem Kędzierskim. Przedstawiciele poszczególnych sołectw gminy Pyrzyce oraz Ogrodów Działkowych nieśli misternie uplecione wieńce dożynkowe, korowód zamykali przedstawiciele OSP z komendantem Jerzym Wrońskim.

Po zakończeniu Mszy Dziękczynnej, Gospodarz Dożynek – Jerzy Marek Olech w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za trud całorocznej pracy, podkreślił ich rolę w obronie polskiej ziemi, bo jak stwierdził „bez polskiej ziemi nie będzie narodu polskiego”.

Medalami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” Jerzy Marek Olech uhonorował Jana Kawkę, Roberta Tarnowskiego, Tadeusza Urbana i Jana Łatwisa. Pamiątkowym grawertonem została uhonorowana Rada Sołecka Giżyna, listami gratulacyjnymi i okolicznościowymi statuetkami zostali wyróżnieni sołtysi sołectw biorących udział w Dożynkach Gminnych. Wyróżnieni zostali również: Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Zorza” Kazimierz Jaborowski oraz członkowie: Zenon Bińkowski, Henryk Kowalski, Zofia Kowalska, Jerzy Durka i Mieczysław Posłuszny, Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. „Miejski” - Genowefa Nowicka oraz członkowie: Grażyna Sołtysiak, Aleksandra Stempień, Kazimiera Szydło, Janina Krzywicka, Krystyna Grzejszczak, Daniel Kocanowski, Krzysztof Dubicki, Zbigniew Szwarc, Walenty Darczuk. Stanisław Orzechowski, Henryk Binkowski, Lucyna i Edward Deja.

Po uhonorowaniu osób zasłużonych miał miejsce najważniejszy i najbardziej symboliczny element dożynek. Wszyscy podzielili się chlebem, pachnącym bochnem chleba, wypieczonym z tegorocznego ziarna. Po części oficjalnej przyszedł czas na strawę dla ducha, czyli część artystyczną. Na scenie prezentowały się Kapela Ludowa „Pyrzyczanie”, „Kresowianka”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Pyrzyckiej, „Pyrzyczanka”, „Wrzos”, „Jaworek”, „Seniorita i „Quatro Men”.

Wystawa gołębi pocztowych, królików, mieniące się wszystkimi kolorami stoisko Ogródków Działkowych, „ogródek” OSiR z konkursami, wielka wiewiórka – maskotka BGŻ, z którego ofertą można było zapoznać się na miejscu, Spółdzielnia Socjalna „Pod Kasztanami” oferująca m.in kawę na „tysiąc” sposobów, wystawa maszyn rolniczych, strzelnica, dmuchane zamki i zjeżdżalnie dla dzieci, plac zabaw, wizyta klubu motocyklistów oraz efektowne kołowanie i perfekcyjne lądowanie paralotniarzy oraz wzbudzająca wiele emocji licytacja przedmiotów wykonanych przez dzieci ze świetlicy w Giżynie, to niektóre z bogatej oferty dożynkowej.

Tak udana impreza była zasługą mieszkańców Giżyna, których wspomogła ENEOS - Grupa Enea Oddział Szczecin, która oferuje kompleksowy charakter usług o najwyższej jakości. Spółkę tworzy zespół specjalistów o bogatym doświadczeniu i wysokich kwalifikacjach. Eneos posiada nie tylko bogate i nowoczesne zaplecze techniczne, ale i sprawdzonych dostawców produktów o najlepszych parametrach technicznych i jakościowych. Firma ta przeprowadza modernizację oświetlenia na terenie Gminy Pyrzyce, niezawodne Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne, na którego pomoc w organizacji tego typu imprez zawsze można liczyć, Jb Dimines SCAN-POL, Agrolex - Grzegorz Czarnecki, Glencore Piere Pegas, Lehmann Agrotechnika Sebastian Lehmann Sp. z o. o, ABC ROL SP. Z O.O. Pyrzyce, Marian Pastuszak „ Paliwa i Produkty Naftowe”, Bank BGŻ Pyrzyce,, SIEJA – Lokalna Grupa Rybacka, ESPOL Sp. z o.o.- Internet, telefon, telewizja, G-Shop Przemysław Woźniak – autoryzowany dealer STHIL, Koło Łowieckie „ Przepiórka”, Koło Łowieckie „Łoś”, Dawid Kędzierski, Beata i Jacek Malinowscy, Krzysztof Oszczyk, Andrzej Szmigiel, Justyna Kowalczyk, Danuta Cząstka, Janusz Budynek, Mirosław Budynek, Zbigniew Budynek, Eugeniusz Leśniewski, Catering Marcin Michalski.

Uroczystość, jak zawsze doskonale poprowadziła Monika Wrzosek i Piotr Olech. Współorganizatorami Dożynek był Pyrzycki Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, Paweł Podraska – hodowca królików. Patronat medialny objęła Gazeta Ziemi Pyrzyckiej, Pyrzyce Info oraz Spichlerz.

Beata Statkiewicz